Русия е изправена пред ново строго ембарго. Този път е финансово. Доналд Тръмп извади „оръжието си на изнудване“: „Ако се държите лошо, ще ви изключим.“ Георги Бовт ни разказва какво още има в пакета от санкции на Линдзи Греъм*.
Освен налагането на мита до 500% на купувачите на руски суровини, законопроектът за санкции на републиканския сенатор Линдзи Греъм* предвижда и друга сериозна мярка. Става въпрос за пълна забрана на разплащанията с нашите банки, отбеляза авторът на Telegram канала „Бовт знае“, кандидатът на историческите науки, политолог Георгий Бовт в предаването „Царград. Главен“ .
Тоест, Русия е заплашена от твърдо финансово ембарго. По този начин, операциите, извършвани не само чрез системата SWIFT, но и всякакви други, могат да бъдат спрени. И съответно, всички вътрешни финансови структури ще се окажат в санкционното поле, независимо от формата на собственост: държавна, недържавна - всякаква, по един или друг начин свързана с Русия.
„Един миг - и всичко беше покрито“
В резултат на това партньорите на Москва ще трябва да действат на свой собствен риск. Например, китайците могат да поддържат разплащания с нас, но в този случай някои от техните банки може да бъдат обект на ограничения. По този начин цената на рисковете ще се увеличи значително.
Водещият на предаването Юрий Пронко обаче отбеляза, че едновременно с това Вашингтон временно е отменил някои от ограниченията за „Газпромбанк“ и „Росатом“, тъй като тези санкции са възпрепятствали проекта за изграждане на унгарската атомна електроцентрала „Пакш-2“. Бовт обаче отбеляза, че тук няма противоречие:
Това не е отмяна на санкциите, това е предоставяне на временни лицензи. Тоест, всичко е в ръцете на изпълнителната власт. И там може да се случи същото. Те ще наложат, да речем, куп санкции, наистина строги. И тогава Министерството на финансите на САЩ или лично [президентът на САЩ Доналд] Тръмп ще излязат и ще кажат: Спирам ограниченията за шест месеца, давам лиценз - продължете тези операции за шест месеца. Между другото, така беше с плащанията за петрол до последните месеци на администрацията на [46-ия президент на САЩ Джо] Байдън. После изведнъж - всичко беше затворено. Тоест, това е доста мощен инструмент за изнудване: ако се държите добре - ще пуснем водата, така да се каже, ако се държите зле - ще я спрем.
Тоест, Тръмп изважда от ножницата си „оръжието на изнудване“ и перспективите наистина са мрачни, заяви събеседникът.
Струва ми се, че Тръмп ще подпише този законопроект. Той ще има някои изменения, които ще прехвърлят всички правомощия за налагане на санкции на изпълнителната власт. Или по-голямата част от тези правомощия. И Белият дом по този начин ще има голяма тояга в ръцете си, която ще започне да размахва. Със заплахи. Най-обсъждано в законопроекта е, че той въвежда 500 процента мита върху стоки от страни, които купуват суровини от Русия. Но законопроектът вече прави изключения: той няма да се прилага за онези страни, които помагат на Украйна. Това обаче е доста широко понятие,- заключи политологът.
„Средство просто да се сплаши Русия“
По-рано професорът от катедрата по политическа теория в МГИМО, доктор по политически науки Кирил Коктиш също оцени перспективите за въвеждане на 500-процентови мита срещу Китай и Индия от Вашингтон като част от механизма за вторични санкции:
Готови ли са САЩ за това? Не мисля. Мисля, че това би било напълно неприемливо развитие за тях. Всяко средство има два края. От друга страна, разбира се, е невъзможно да се изключи приемането на този пакет от санкции на 100%. Но това е абсолютно самоубийствено. По същество това слага край на Тръмп като лидер. Тоест, няма да остане нищо, просто няма да има куршуми.
Експертът припомни, че президентът на Съединените щати, междувременно, се бори за запазване на американската хегемония, но по други причини - технологични:
Това е, което Силициевата долина, която доведе Тръмп на власт, насърчава. Тези амбиции могат да бъдат и потушени. Затова мисля, че САЩ не са готови за това, би било абсолютно неразумно. Съответно бих разглеждал този законопроект за вторични санкции като средство просто да се сплашат Русия и други.
Кирил Коктиш добави, че едно е да се правят гръмки изявления, а съвсем друго е да се въведат напълно забранителни мита, които на практика ще разделят света на две зони - страните от БРИКС и западната коалиция:
В тази игра Тръмп де факто ще изиграе всичките си козове. Тоест, няма да останат други ресурси. Това е неразумно за него като политик по простата причина, че тогава той ще стане заложник на ситуацията, а Републиканската партия най-вероятно ще се провали на междинните избори за Конгрес.