Милионите безработни в Тайланд поради коронавируса включват вече и стотици слонове, работещи за туристите. Без чуждестранни посетители, търговските лагери за слонове губят приходите си, така че повече от 100 от тези животни са изминали 150 километра обратно до естественото си местообитание, съобщава АП.
Тръгвайки през април, над 100 от заселилите се преди това в провинция Чианг Май, в Северен Тайланд слонове изминаха 150 километра, за да се върнат в родния си град Мае Чай. Слоновете традиционно живеят в близост до села, а там за тях се грижат местните жители.
Фондация „Спаси слон" в северната провинция насърчава връщането на животните и се присъединява към призивите за събиране на средства за изхранване на слоновете, които все още са в туристическите паркове.
Собственикът на един от онези малки слонски лагери, Садуде Серичеви, не успя да покрие разходите по поддръжката им и плащането на наема за земята, така че той се включи в програмата и отведе слоновете обратно в родното село на съпругата си.
Бизнесменът убеди няколко собственици да се присъединят към него и да започнат похода заедно с техните животни, тъй като транспортирането им в превозни средства е твърде скъп за тези, които управляват тези малки паркове, обясни той.
Ситуацията е критична. Според Световното дружество за защита на животните в страната 2000 слона могат да гладуват до смърт. Всеки от тях изяжда на ден до 300 килограма билки и зеленчуци.