Столичанка излезе на разходка край блока, след 15 минути се прибра със...

Столичанка излезе на разходка край блока, след 15 минути се прибра със...
  • Публикация:  classa***
  • Дата:  
    11.05.2025
  • Сподели:

Жителка на столичния квартал „Манастирски ливади“ отправи тревожен сигнал в социалните мрежи за масово наличие на кърлежи в района, пише glasnews.bg.

 

 

Емилия Атанасова публикува снимка и описание на случилото се във Facebook група на квартала. Жената предупреждава съседите си, че за 15 минути разходка от кучето й са извадени 13 кърлежа. 

„Пазете себе си, децата и кучетата си! Кучето ми е с противопаразитна каишка + капки, какво се случва?“.

На снимката се виждат десетки кърлежи, събрани от домашния ѝ любимец само за кратко време на открито, въпреки използваните средства за защита.

 

 

Публикацията предизвика активна дискусия сред живущите в района, много от които също споделят за подобни инциденти.

Кърлежите са сериозен здравен риск – те могат да пренасят Лаймска болест, марсилска треска, анаплазмоза, както и други заболявания, опасни както за хора, така и за животни. Домашните любимци също са изложени на риск, дори и при наличие на профилактика, затова редовните прегледи и мерки за защита са от ключово значение.

Напомняме, че още в края на март Столичната община започна обработки срещу кърлежи, комари и гризачи на обществените тревни площи. Жителите могат да следят графиците на пръсканията на сайта на общината, както и да подават сигнали при наличие на проблемни участъци.

 

Станете почитател на Класа