Руските насрещни санкции могат да създадат хаос в авиационната индустрия на САЩ

Реципрочните мерки на Москва, след антируските санкции, наложени от САЩ, може да навредят на авиационната индустрия в САЩ, казва Анатолий Циганок, ръководител на Военния Прогнозен център на Института за политически и военен анализ.

 

Циганок се позовава по-специално на законопроекта, който понастоящем се обсъжда в Русия, предвиждащ край на доставките на титан за САЩ. Според експерта, само американската компания Boeing, един от най-големите производители на самолети в света, внася от Русия почти 90% от нуждите си от титан. "В складовете на фирмата Boeing има, разбира се, титаниеви резерви. Те са достатъчни за около три месеца. Какво ще се случи след това?" пита експертът.

 

Председателят на Бюджетния комитет на Съвета на федерацията Сергей Рябухин съобщи, че страната му ще спре да продава титан САЩ, ако законът за реципрочни мерки срещу американските антируски санкции бъде одобрен в Държавната Дума.

 

Освен титан, Русия планира да забрани доставката и на други редки метали в САЩ, което може да навреди на икономиката на САЩ, която зависи от вноса скандий на 100%, на галий - 99%, на бисмут - 91% и на антимон - 85%.

 

В допълнение, законопроектът, който ще бъде обсъден в Държавната Дума на 8 май, може да включва забрани или ограничения върху вноса на определени стоки и услуги в САЩ, като например земеделската продукция, тютюн, алкохол, медикаменти, компютърни програми и технологично оборудване.

 

Репресиите на Москва може да навредят значително на американската икономика. Миналата година обемът на търговията между САЩ и Русия достигна около 24 милиарда долара. Важен момент е, че Русия продава на САЩ повече от това, което купува (17 милиарда и 7 милиарда, съответно).

 

Инициативата включва също спиране на сътрудничеството със Съединените щати. в ядрените и ракетната области.

Станете почитател на Класа