Лалова не стигна до финала в Щутгарт

Българската спринтьорка Ивет Лалова не успя да се класира за големия финал в бягането на 60 метра на престижния лекоатлетически турнир в зала в Щутгарт.
Българската спринтьорка Ивет Лалова не успя да се класира за големия финал в бягането на 60 метра на престижния лекоатлетически турнир в зала в Щутгарт. Възпитаничката на треньора Константин Миланов финишира трета в първата полуфинална серия с време 7,41 секунди, като бе изпреварена от Тахеша Хариган (Вирджински острови) - 7,16 секунди (най-добър резултат в света за сезона), и Анджела Уилямс (САЩ) - 7,33 секунди. По регламент за финала се класираха първите две от всеки от полуфиналите плюс двете губещи състезателки с най-добри времена. Последните две бяха от втория полуфинал, където се наложи представителката на домакините Ферена Зайлер - 7,32 секунди, следвана от Мюрие Юрти (Франция) - също 7,32, Лаверн Джоунс (Вирджински острови) – 7,34, и Бетина Мюлер (Австрия) – 7,39. Така по резултат Лалова остана седма и на крачка от големия финал. Във финалното бягане се наложи Тахеша Хариган със 7,19 секунди пред Анджела Уилямс – 7,24, и Лаверн Джоунс - 7,26. В същата дисциплина при мъжете над всички бе Крейг Пикъринг (Великобритания) - 6,58 секунди, следван от Майк Роджърс (САЩ) – 6,60, и Олусоджи Фасуба (Нигерия) - също 6,60 секунди. В другите дисциплини най-силно се изявиха Сузана Калур (Швеция), Дайрон Роблес (Куба) и Месерет Дефар (Етиопия), като постигнаха отлични резултати в 22-рото издание на турнира в Щутгарт. Калур пробяга 60 метра с препятствия за 7,72 секунди, което е второ време в историята на дисциплината. Единствено световната рекордьорка Людмила Нарошиленко-Енквист (Русия) е преодолявала дистанцията по-бързо - за 7,69 секунди, през 1990 година. На 60 метра с препятствия при мъжете Роблес финишира с време 7,36 секунди, което е само с 6 стотни от секундата по-слабо от световния рекорд на Колин Джаксън (Великобритания) от 1994 година. Дефар пък остана на малко повече от четири секунди от световния си рекорд в бягането на 3000 метра. Олимпийската шампионка на 5000 метра победи с време 8:27,93 минути и беше съвсем близо до върховото постижение от 8:23,72 минути, което тя постави на турнира в Щутгарт преди година. Силен резултат на овчарски скок постигна руснакът Евгени Лукяненко, който спечели с 5,81 метра. На дълъг скок при мъжете първото място заслужи британецът Кристофър Томлинсън. Той преодоля 8,18 метра, което е нов национален рекорд и най-добро постижение в света за сезона. Организаторите на надпреварата бяха обявили премия от 25 хиляди евро за поставяне на нов световен рекорд.