Федерер триумфира и на „Мастърс Къп”

Роджър Федерер спечели четвъртата си титла от „Мастърс Къп” след като на финала вчера надделя безапелационно над испанеца Давид Ферер с 6:2, 6:3, 6:2. С тази си победа швейцарецът увеличи актива си на 8:0 успеха срещу своя съперник. Ферер, който бе изненадата на тазгодишния турнир на осемте най-добри тенисисти, не успя да се противопостави на световния № 1.
Тодор Янакиев Роджър Федерер спечели четвъртата си титла от „Мастърс Къп“, след като на финала вчера надделя безапелационно над испанеца Давид Ферер с 6:2, 6:3, 6:2. С тази си победа швейцарецът увеличи актива си на 8:0 успеха срещу своя съперник. Ферер, който бе изненадата на тазгодишния турнир на осемте най-добри тенисисти, не успя да се противопостави на световния № 1. Испанецът започна много нервно мача и въпреки че в самото му начало имаше една възможност за пробив, загуби първия сет с 2:6, като бе много далеч от нивото, което демонстрираше в предишните си срещи. Вторият сет бе най-качественият Ферер обаче успя да се мобилизира във втория сет и в него реално затрудни съперника си. Именно във втория сет пълните трибуни на гигантската зала в Шанхай видяха тенис от много висока класа. До 3:3 и двамата играчи взимаха подаването си, но в седмия гейм Ферер, след като водеше с 30:15, направи три последователни грешки и допусна пробив, който се оказа решаващ за изхода на втория сет. За да го спечели, Федерер проби още веднъж в деветия изключително оспорван и продължителен гейм, в който финалистите предложиха тенис от световно ниво и доставиха истинско удоволствие на зрителите. В самото начало на третия сет Ферер беше много близо до пробив, но Федерер на три пъти спаси брейкпойт и в крайна сметка си взе подаването. Испанецът успя още малко да е равностоен в третата част, но допусна пробив за 1:3 и оттам вече бе безпомощен - 6:2 за швейцареца. Роджър Федерер започна турнира със загуба от чилиеца Фернандо Гонзалес (6:3, 6:7 (1), 5:7), но след това спечели срещу Николай Давиденко (6:4, 6:3) и Анди Родик (6:4, 6:2) и се класира на първо място в групата си. На полуфинала Федерер спечели категорично срещу най-трудния си съперник Рафаел Надал с 6:4 , 6:1. Давид Ферер бе голямата изненада на турнира, след като стигна до финала без загубен мач. Той победи в групата си последователно Новак Джокович (6:4, 6:4), Рафаел Надал (4:6, 6:4, 6:3) и Ришар Гаске (6:1, 6:1). На полуфинала Ферер бе категоричен срещу Анди Родик – 6:1, 6:3. Победителят Роджър Федедер си тръгна от Шанхай със заработени 1 200 000 долара и суперлуксозен мерцедес, подарен от автомобилната компания, която бе основният спонсор на състезанието. Давид Ферер пък пробра 600 000 евро. През 2007 г. Федерер спечели три от четирите турнира от Големия шлем – откритите първенства на Австралия и Щатите и Уимбълдън. Швейцарецът игра финал и на Ролан Гарос, но там бе победен от Рафаел Надал. „Федерер е най-големият в историята“ „Много съм щастлив. Това е турнирът, с който приключва годината и на който участват най-добрите. Затова да го спечеля отново, означава много за мен. Поздравления и за Давид. Той спечели по време на турнира толкова на брой мачове, колкото и аз“, каза Федерер след победата си в Шанхай. „Поздравявам Роджър. Той е най-добрият в историята на тениса. Благодаря и на публиката, благодаря и за подкрепата на испанските фенове. Тази седмица беше страхотна за мен“, заяви от своя страна Давид Ферер. Финалът при двойките на „Мастърс Къп“ бе спечелен от Марк Ноулз (Бахамите) и Даниъл Нестър (Канада), които надделяха с 6:2 и 6:3 над Симон Аспелин (Швеция) и Джулиън Ноуъл (Австралия).