Най-напредналият изтребител 5-то поколение от Русия, Су-57, ще се превърне не само в бъдещия гръбнак на националните военновъздушни сили, но и в хит на международния пазар.
По време на въздушното изложение MAKS край Москва, Сухой рекламира за първи път експортната версия на своя водещ проект, Су-57. И през ноември се появиха снимки на руския самолет, който влиза в серийно производство - основен крайъгълен камък за всяка сложна оръжейна система.
Експертът по отбрана Вадим Лукашевич - бивш самолетен инженер в Сухой - заяви, че самолетът има потенциал да стане основен хит на пазара.
"След като Су-57 достигне етапа, в който отговаря на всички изисквания за изтребител от 5-то поколение, потенциалът му за износ ще бъде наистина огромен", каза той.
Обхватът на потенциалните купувачи е голям, като се има предвид, че единствената конкурентна оферта в момента е Lockheed Martin F-35. САЩ са много ревниви на кой се съгласяват да продадат самолета, така че всяка страна с достатъчно дълбоки джобове, която не е в зеления списък на Вашингтон, е потенциален руски клиент.
Това е особено вярно, тъй като отпадането от този списък изглежда много лесно в наши дни, както може да свидетелства членката на НАТО Турция. Анкара беше изгонена от програмата F-35 като наказание за закупуването на руската система за противовъздушна отбрана С-400.
Списъкът на нациите, които могат да поискат модерните многоцелеви бойни самолети от Москва, преминава от традиционния оператор на руско оръжие Индия, до няколко нации в Латинска Америка, плюс Египет, ОАЕ, Пакистан и Индонезия.
„На международния пазар може да бъде предложен малко по-опростен и по-евтин вариант", прогнозира той. Сценарият се основава на предпоставката, че руското ръководство приоритизира да засили военната си способност, пред износа на оръжие.
Но всяка следваща година преди масовото пускане на пазара на Су-57 е допълнителна година за конкуренцията. Китай вече разполага с два самолета от 5-то поколение, Chengdu J-20 и Shenyang FC-31, макар че страната трябва да преодолее много от същите предизвикателства като Русия, като започне от създаването на двигател, достатъчно добър за такива самолети.
Няколко други държави като Индия, Пакистан и Турция имат свои собствени програми, макар че никоя не е толкова напреднала, колкото на тримата лидери.
А на хоризонта се задава вече шестото поколение.