В залата седят около 1000 млади мъже, които в момента решават дали искат да умрат. Пристигнали са от Франция, Тунис, Саудитска Арабия или Германия, но националността им всъщност не е важна. В тази зала се брои само едно: безусловната вярност. Тук е и един млад мъж, когото ще наречем Мехмет. Командирът отпред пита: „Искате ли да станете мъченици?" Мехмет не иска да става атентатор-самоубиец. Но 600 или 700 млади мъже са съгласни. Натоварват ги на автобуси. Повече никой няма да ги види.
Мехмет разказва всичко това с приглушен глас. Изреченията излизат трудно от устата му - така, сякаш е оградил спомените си с висок дувар, за да забрави онези кошмарни седмици. Мехмет се е завърнал в Германия след „екскурзията" си при джихадистите в Сирия. За пръв път човек като него публично проговаря, за да разкаже за мотивите си, за преживяното в редиците на „Ислямска държава" (ИД) и за трудния си живот преди това. „Искам да говоря, за да предпазя други от моята грешка", казва той.
Млади мъже като него са същински „бомби със закъснител", политиците непрекъснато предупреждават, че те представляват голяма опасност за обществото. Според приблизителни изчисления, около 600 германци са се присъединили към ИД, 200 от тях отново са се върнали в Германия, а най-малко 70 измежду завърналите се са придобили боен опит в Ирак и Сирия. Такава е статистиката. Но дали Мехмет наистина е опасен?
На лов за бойци
Неговата история започва преди около година по познат начин: сприятелява се с неподходящи хора. Мехмет има трудности в училище, нуждае се от признание. И точно тогава попада на „доброжелатели", които му дават цел в живота. „Един приятел ме включи в акция по разпространяването на Корана. Започнах да се моля по пет пъти на ден. За училището вече не ми пукаше. Съсредоточих се единствено върху исляма", казва той. Или по-скоро: върху онова, което той смятал за ислям.
Новите приятели му показват филмчета от Сирия. От кадрите се виждат трупове на хора (мюсюлмани, казват му), които Асад избил с бомби, виждат се и изнасилени жени. „Там мрат нашите братя-мюсюлмани," говори новият му приятел, „а ние седим тук и дремем. Трябва да вървим в Сирия, трябва да помогнем." „Да помогнем" всъщност означава „да се бием".
Мехмет си купува самолетен билет за Турция, а оттам каналджии го прехвърлят в Сирия – поне така той самият описва пътешествието си. Само няколко дни, след като е напуснал Германия, той вече се намира в центъра на бойните действия. Посрещат го пикапи, от платформите им надничат мъже с каски и автомати. Добре дошъл в ИД!
Отвеждат Мехмет в Ярабулус, град близо до обсадения Кобане. Там му прибират паспорта и мобилния телефон. По същия начин постъпват и с останалите близо 1000 нови джихадисти, пристигнали в Ярабулус. Това са млади мъже, които искат да помагат или да се бият, но всъщност просто търсят смисъла на своя живот. Или пък приключения. „Всяка седмица пристигаха по 500 души," разказва Мехмет. Всички чакали да започне обучението с оръжие. През това време били заключени и охранявани от бойци от ИД. Нощем младите джихадисти се криели в мазето, за да се предпазят от атаките на бойните самолети на антитеростичната коалиция. Срещите с командира били рядкост. Той говорел арабски, а думите му се превеждали на английски и турски. Онези, които не разбирали нито един от тези три езика, после се оправяли с питане. Така един ден командирът обявил, че търси „мъченици". Малко по-късно автобусите с потенциалните самоубийци потеглили на път.
Тръпката да убиваш...
Мехмет разказва, че точно в този момент го налегнали съмнения. Постепенно забелязал, че мнозина от младите мъже не мислят като него. Че ги интересува не ислямът, а тръпката да убиват - желанието да убиват, защото са идеологически заслепени или пък преизпълнени с омраза. „Един от тях ми каза, че ще ми целува ръцете, ако отрежа главата на баща му. Навярно защото баща му не се моли. Но мигар това може да бъде причина да отрежеш нечия глава?"
Какво друго е видял Мехмет? Какво е преживял? „Има неща, за които изобщо не мога да говоря, тях най-напред трябва да ги обмисля насаме". А как всъщност е успял да избяга от Сирия? „Помолих командира и ме върнаха обратно в Турция." Това обяснение звучи крайно неочаквано на фона на зверствата, които върши „Ислямска държава". Дали е вярно? Няма как да проверим.
DW
Най-четени статии:
-
Володимир Зеленски, подстрекаван от някои американски сенатори, е изоставил всякакви…
-
Вашингтон отказа да даде на Володимир Зеленски каквито и да…
-
Китай отново разшири въздушния маршрут край разделителна линия в Тайванския проток, Тайпе протестираКитай днес заяви, че е открил трето разширяване на въздушния…
-
Без доставки на американски ракети, противовъздушната отбрана на Киев ще…
-
Украинският безпилотен летателен апарат Р-34-Т с лазерно насочване е одобрен…
-
Руският президент Владимир Путин ще вземе участие в основната пленарна…
-
Руският президент Владимир Путин ще говори на форума „Всичко за…
-
Турция се присъедини към международната "Коалиция за дронове", обединение на…
-
Илон Мъск обяви създаването на нова политическа партия, наречена America…
-
В нощта на 6 юли руски сили атакуваха Украйна с…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20…
-
Брад Пит разказа забавна история за един от ранните си…
-
Средно мъжете са с около 13 сантиметра по-високи от жените,…
-
В таен дневник на покойната кралица Елизабет Втора е открита…
-
Япония е на път да направи стратегически пробив в глобалната…
-
17-годишен ученик от Пловдивската професионална гимназия „Гоце Делчев“ нападна и…
-
Легионерската болест настъпва с лятото. Четири случая на тежката пневмония са…
-
Един на пръв поглед безобиден навик – редовното пиене на…
-
Зверска катастрофа е станала посред нощ в София. Това става…
-
На 6 юли Православната църква почита паметта на Преп.…