Решението на Конституционния съд (КС), че прехвърлянето на средства от индивидуалните партиди на осигурените в частните пенсионни фондове в НОИ нарушава частната собственост, хвърли в законодателен хаос институциите и постави интересен казус пред юристите. Само 4 от общо 12 съдии в КС са се подписала с „особено мнение“ при отхвърлянето на параграф 4а от Кодекса на социалното осигуряване, който миналата година национализира 108 млн. лв. от частните пенсионни фондове. Мнозинството обаче е категорично, че това е антипазарна мярка. Решението на КС предстои да бъде публикувано в Държавен вестник.
Ще припомним, че парите за т. нар. ранна пенсия за работещите при тежки условия бяха преместени от частните пенсионни фондове в НОИ след дълги преговори между правителството, синдикатите, работодателите и дружествата. До 31 март последните прехвърлиха във фонд „Пенсии“ на ДОО 108 млн. лв. от индивидуалните вноски в професионални фондове на близо 45 хил. души, които ще получат право да се пенсионират до 31 декември 2014 г. Основен мотив на законодателя тогава беше, че по партидите в дружествата няма достатъчно средства, за да започнат да изплащат ранните пенсии от началото на 2011 г. За целта парламентът прие специална преходна разпоредба в Кодекса за социално осигуряване и точно тя сега бе отхвърлена от Конституционния съд.
Казусът е юридически. 108-те млн. лв. не са изхарчени от НОИ и там най-добре знаят какво е решението, коментира за „Класа“ зам.-председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Димитър Главчев.
По принцип решение на съда не би трябвало да е със задна дата и нямам представа дали тези пари трябва да се връщат или не, пък посочи Валентина Нинчева, експерт от НОИ. По думите й тези пари не са изхарчени, защото си имат предназначение - те са за хората, които трябва да се пенсионират до края на 2014 г. Ако има нови законови разпоредби обаче, НОИ ще ги върне на частните пенсионни дружества. “Ако кажат ние да ги изплащаме на тези хора, ще ги изплащаме. Законодателната инициатива ще дойде от Министерството на труда и социалната политика и трябва да мине пак през Министерския съвет, като всеки законов акт“, уточни Нинчева. От ведомството на Тотю Младенов пък смятат, че все още е много рано да се мисли за съдбата на тези 108 млн. лв. „Тепърва ще стартират преговори, ще се срещаме поне няколко пъти с Асоциацията на пенсионните дружества, за да решим дали парите ще им бъдат върнати. Засега не може да се каже под каква форма може да стане това“, каза за „Класа“ Неда Танева, шеф на пресцентъра в МТСП.
Ще се мислят нови законодателни текстове, поне така твърдят юристите, коментира икономистът Георги Ганев. Според него след решението на КС няма правна пречка всеки, чиято партида е била противоконституционно прехвърлена в НОИ, без да се иска неговото съгласие, да съди държавата и да си възстанови парите. Той не отхвърли идеята хората, чиито партиди са прехвърлени в НОИ, да получават оттам до 2014 г. пенсиите си, а след това да осъдят държавата да им върне парите от партидите освен това, което тя им е платила дотогава. „Държавата не е предпазена от риска първо да плати пенсиите, а после да се окаже, че трябва да връща и партидите, защото са отнети противоконституционно“, допълни Ганев.
Най-четени статии:
-
Продължаващата война между Украйна и Русия породи нова тревожна нова…
-
Миграционната криза набира скорост За Брюксел имиграцията се…
-
Украинските медии истерично твърдят, че руски дронове са атакували Полша.…
-
Членове на мексиканския наркокартел Jalisco New Generation (CJNG) са преминали…
-
НО не, този човек е оставил егото си, цялата си…
-
Съединените щати безуспешно се опитаха да разубедят Индия да купува…
-
Украинските граждани в Полша ще бъдат проверявани ежемесечно за заетост,…
-
Ако Русия продължи да протака времето, ЕС ще засили натиска…
-
Германският канцлер Мерц внезапно промени решението си относно използването на…
-
Западни експерти твърдят, че след посещението си в Китай, руският…
от нета
-
Георги Димитров се казва човекът, който е бил със старши…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят ще…
-
Медицинската сестра и експерт по сексуално здраве Сара Мулиндва разсея…
-
Близки до поп звездата Бритни Спиърс съобщават за сериозни притеснения…
-
Истанбулската главна прокуратура съобщи, че е започнала официално разследване срещу…
-
Херцогът на Съсекс принц Хари посети гроба на баба си,…
-
Докато спокойно разглеждала рафтовете с чанти в магазин за дрехи…
-
Скътана в полите на Родопите, на около 1150 метра надморска…
-
Млада жена от Тетевен разбуни духовете във „Фейсбук“. …
-
Ако задачите, които се поставят на суперкомпютрите, са делегирани правилно,…