Изборите в Еквадор - на втори тур, доминирани от опасения за сигурността

С повече от три четвърти от преброените бюлетини изборите в Еквадор изглеждат готови да преминат към втори тур между Луиза Гонзалес, протеже на бившия ляв президент Рафаел Кореа, и Даниел Нобоа, син на един от най-богатите хора в страната.
Гонзалес събра малко над 33% подкрепа, като повече от 75% от урните бяха преброени в неделя вечерта, докато бившият депутат Нобоа беше на второ място с около 24% от гласовете, според данни от националния избирателен съвет на Еквадор.
Съгласно изборните правила на Еквадор, ако никой кандидат не получи повече от 50% от гласовете или 40% с преднина от 10 точки, ще се проведе балотаж, предвиден за средата на октомври.
В изборите, засенчени от политическо насилие, кандидатът на кръстоносния поход срещу корупцията Фернандо Вилависенсио, който беше застрелян, докато напускаше предизборен митинг този месец, беше на трето място с над 16%.
Вилависенсио беше заменен от неговия близък приятел и колега разследващ журналист Кристиан Зурита, не фигуриращ в бюлетините, защото бяха отпечатани преди убийството му на 9 август. Шестима заподозрени, всички колумбийци, които според полицията принадлежат към престъпни групировки, са задържани във връзка с убийството на бившия журналист и депутат. Друг заподозрян почина от наранявания, получени при престрелката.
Луиза Гонзалес, практически неизвестна преди изборите, се смята за естествен наследник на Рафаел Кореа, левият, популистки президент, който управлява страната от 2007 до 2017 г. Като кандидат за партията Revolución Ciudadana, тя каза, че Кореа ще бъде нейният съветник, ако бъде избрана. Кореа живее в изгнание в Белгия и беше осъден задочно на осем години затвор за корупция през 2020 г..
Който и да спечели втория тур, ще управлява само по-малко от година и половина, довършвайки незавършения мандат на отиващия си президент Гилермо Ласо, който свика предсрочните избори през май, за да предотврати импийчмънт от враждебен парламент.
На фона на нарастваща престъпност, насилие и икономически сътресения официалните данни за избирателната активност показват, че 82% от гласоподавателите са се отправили към урните. Даяна Атамант, президент на националния избирателен съвет, описа изборите като „мирни и безопасни " без сигнали за инциденти с насилие в избирателните кабини. 100 000 войници бяха разположени в цялата страна за защита на изборния процес, според вътрешното министерство.
Въпреки това върховният избирателен орган в страната, съобщи, че кибератаки са били насочени към електронната система за гласуване, използвана от еквадорци, живеещи в чужбина. Атаките са били проследени до Русия, Украйна, Китай, Индия, Пакистан, Индонезия и Бангладеш, но инцидентите не са попречили на преброяването на гласовете.
Също така в гласуването в неделя имаше два екологични референдума – и двата се очаква да преминат – които биха могли да блокират добива в гората Choco Andino близо до Кито и разработването на петролен блок в Yasuní ITT, биоразнообразен участък от национален парк в Амазонка.

Станете почитател на Класа