Управленската антикризисна програма на правителството следва точките, заложени в предизборната програма на ГЕРБ, написана още на 1 юни и качена в интернет. Така отговори финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков на въпрос по повод критиките на опозицията за липсата на ясен антикризисен план на управляващите.
В интервю в сутрешния блок на БНТ вчера бившият икономист от Световната банка заяви, че вече са върнати над 400 млн. лв. закъснял ДДС и от 620 млн. дефицитът от внос на ДДС вече 200 млн. лв., т.е. над 400 млн. лв. са прибрани само за месец. Той потвърди изводите на анализаторите от „Дау Джоунс”, че България е спестила 450 млн. лв.за същия този месец. Бюджетният дефицит на страната се е свил с 81% до $76,5 млн. през август в сравнение с $412 млн. през юли. След замразяването на заплатите на държавните служители и на пенсиите, след спирането на скъпо струващи проекти, плащани от хазната, финансовото министерство сви с 15 на сто държавните разходи.
„Наистина мога да кажа, че положението с дефицита през август е в пъти по-добро от това, което е било преди, и показва, че ако има политическа воля, ако се разбират финансите и главно ако не се краде, както преди е било, положението с бюджета може да е много по-добро“, коментира финансист номер едно. Първите мерки са закриване на редица офиси на Агенция „Митници“ в София и страната и въвеждането от 1 октомври на задължително електронно отчитане на бензиностанциите.
„Очакваме да се засекат около 80% нелегален дизел особено, а също и бензин, който в момента, ние имаме такъв анализ, се продава в България“, заяви Дянков и допълни, че се е увеличила събираемостта от акцизи и ДДС не само при горивата, но и при цигарите и алкохола.
След заседание на правителството днес той ще представи предварителните данни за изпълнението на бюджета за месец август и ще обяви предстоящите реформи в митническата и данъчната администрация.
Най-четени статии:
-
Русия нанесе нов комбиниран въздушен удар по територията на Украйна,…
-
Европейците летят, за да убедят Тръмп, опитвайки се да го…
-
Подготвя ли се Белият дом за специална военна операция южно…
-
Лъвският дял от публикациите в западните медии се свежда до…
-
Макар и ключова, провеждаща се в напрегнат момент, срещата между Володимир Зеленски…
-
Владимир Зеленски отговори на призива на президента на САЩ Доналд…
-
Чета това нещо долу, в което са резюмирали големите «решения»…
-
Фаина Савенкова от Луганск, която живяла под обстрел от украинските…
-
Европа не иска конфликтът в Украйна да приключи, защото тази…
-
Европейската делегация, която Зеленски поведе на среща с президента на…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Светлана Василева (бивша Гущерова) благодари на фирма за бързи кредити,…
-
Бившият съпруг на Бритни Спиърс, Сам Асгари, отправи остра критика…
-
Търсене на скрити жетони по паркове и градинки се превръща…
-
Едно от най-силните и устойчиви приятелства в живота на дует…
-
Американец загина трагично по пътя си към среща с AI…
-
Ecтoнcĸият бaнĸep Peйн Лoxмyc e зaĸyпил ĸpиптoвaлyтaтa eтep (ЕТН) c…
-
Сезонът на модните прогнози за есен 2025 г. започна и…
-
Проучването показа, че честата консумация на пържени картофи е свързана…
-
Чантата виси на едната ръка, в другата смартфона, очила като маска…