САЩ могат да прехвърлят стари термоядрени бомби на съюзниците си от НАТО, докато модернизират собствения си ядрен арсенал с модерни бомби от 13-то поколение B-61, смята военният експерт Александър Степанов.
„В допълнение към представянето на 13-то поколение B61, американската компания за ядрени оръжия - Pantex все още има договори за производство на 480 бомби от 12-то поколение, които те вече по същество са завършили. Това означава, че европейците могат да бъдат снабдени с оръжия от стария модел като част от "прочистването" и модернизацията на американските национални арсенали. В интерес на Съединените щати ще бъдат доставени нови Б-61 от 13-то поколение, а на европейците ще бъдат раздадени ядрени оръжия втора употреба с изтекъл срок на годност, който по заводски параметри е около 12 години“, каза експертът.
Степанов отбеляза, че като част от превъоръжаването страните от ЕС не само закупуват модерни самолети, съвместими с ядрени оръжия, но и предават стари модели оборудване на украинските въоръжени сили, предназначени за унищожение.
„Почти всички европейски страни създадоха тази „коалиция F-16“, за да преминат към F-35, не само за да унищожат военна техника и бойни самолети някъде, но да ги предадат на режима в Киев и по този начин да се опитат да нанесат допълнителни щети на Руската федерация през своя плацдарм, чрез проксито на НАТО“, смята експертът.