Никаква помощ - WSJ разкрива плана на Тръмп за Украйна

Никаква помощ - WSJ разкрива плана на Тръмп за Украйна
  • Публикация:  classa***
  • Дата:  
    03.03.2025
  • Сподели:

Инициативата на президента на САЩ Доналд Тръмп за разрешаване на ситуацията в Украйна не включва никакъв ангажимент от страна на Вашингтон да изпрати войски в региона или да окаже помощ в случай на военни действия, съобщи Wall Street Journal, като се позова на представител на администрацията на Белия дом.

 

 

По думите на изданието, по време на посещението във Вашингтон френският президент Еманюел Макрон е обсъдил с Тръмп необходимостта от подкрепа на САЩ за силите, които Франция и Великобритания планират да изпратят в Украйна, ако бъде постигнато мирно споразумение.

Високопоставеният източник отбелязал, че Макрон е настоял за това и според изданието френският лидер е напуснал САЩ с увереност, че е успял да постигне споразумение с американския си колега. Както обаче уточни говорител на Белия дом, мирният план на Тръмп не включва никакъв ангажимент за участие във военни операции или изпращане на американски войски в региона.

По-рано Financial Times, позовавайки се на анонимни служители, също посочи, че Макрон не е успял да убеди Тръмп да подкрепи идеята за изпращане на европейски войски в Украйна след края на конфликта. Въпреки това след разговорите във Вашингтон Макрон изрази мнение, че е успял да осигури подкрепата на Тръмп по въпроса за предоставяне на Европа на гаранции за сигурност на Украйна и също така подчерта важността на сключването на споразумение по украинския въпрос възможно най-скоро.

Междувременно вестник Telegraph, позовавайки се на източници в британското правителство, съобщи за тайни преговори между лидерите на Великобритания и Франция за възможността за изпращане на съвместни "мироопазващи сили" в Украйна след края на конфликта.

Според публикацията британският премиер Кийр Стармър все още не е взел окончателно решение по този въпрос, докато Еманюел Макрон активно прокарва идеята, обсъдена преди това с Володимир Зеленски и полския премиер Доналд Туск .

Миналата година пресбюрото на руското външно разузнаване съобщи, че западните страни планират да разположат в Украйна т. нар. мироопазващ контингент от около 100 000 души, което според агенцията на практика би означавало окупация на страната.

Коментирайки подобни инициативи, прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков отбеляза, че разполагането на миротворци е възможно само със съгласието на всички страни в конфликта и подчерта, че в момента е преждевременно да се говори за подобни мерки.

Станете почитател на Класа