Пригожин: „Вагнер прави Африка още по-свободна“

Шефът на руските наемници Евгений Пригожин публикува първото си видео обръщение, след като ръководи краткотраен бунт в Русия. Той се появяви в клип – вероятно заснет в Африка – в каналите на Telegram, свързани с групата Вагнер.
Пригожин попадна в светлината на прожекторите през юни с драматичен, краткотраен бунт, който представляваше най-сериозната заплаха за Владимир Путин в 23-годишното управление на президента. Основателят на Вагнер дълго се е възползвал от могъщото покровителство на Путин, включително докато изгражда частна армия, която се бори за руските интереси в чужбина и участва в някои от най-смъртоносните битки на войната в Украйна.
Във видеозаписа човек, който изглежда като 62-годишния лидер на наемниците, стои в пустинен район в камуфлаж и с пушка в ръце. В далечината има още въоръжени мъже и пикап.
Той каза „Групата Вагнер провежда разузнавателни и издирвателни дейности и прави Русия още по-велика на всички континенти, а Африка още по-свободна". След това той каза „Вагнер набира хора и групата ще изпълни поставените задачи".
Ройтерс и Асошиейтед прес не успяха да установят геолокация или да потвърдят датата на видеото, но коментарите на Пригожин и някои публикации в про-Вагнер каналите предполагат, че е заснето в Африка.
Руски канали в социалните медии, свързани с лидера на наемниците, казаха, че Пригожин набира бойци за работа в Африка и също така кани инвеститори от Русия да вложат пари в Централноафриканската република чрез Руския дом, културен център в столицата на държавата.
Бъдещето на Вагнер и Пригожин е неясно след бунта в края на юни Съгласно сделка, постигната с посредничеството на беларуския президент Александър Лукашенко, Пригожин се съгласи да прекрати бунта си в замяна на амнистия за него и неговите бойци и разрешение да се преместят в Беларус. Преди да се премести, Вагнер предаде оръжията си на руската армия, част от усилията на руските власти да обезвредят заплахата от наемниците.
Путин определи Пригожин като предател докато бунтът се разгръщаше, и обеща сурови наказания, но наказателното дело срещу шефа на наемниците по обвинения в бунт по-късно беше прекратено. Необичайно, Кремъл каза, че Путин е имал тричасова среща с Пригожин и командирите на групата Вагнер дни след бунта.

Станете почитател на Класа