Съветникът по националната сигурност на Израел, Меир Бен Шабат, съобщи, че Израел е споделил с 22 нации файловете по ядрените дейности на Техеран, получени от разузнавателните служби тази година, съобщава вестник The Time of Israe/".
Министър-председателят на Израел, Бенямин Нетаняху, разкри миналата седмица, че израелски шпиони са извлекли контрабандно от Иран около 100 000 документи и файлове с подробно описание на предполагаемите амбиции на Техеран и неговите ядрени оръжия, както и от изследвания в годините преди подписването на споразумението.
Според прессъобщението, сред световните лидери, информирани за констатациите на Мосад, са австралийският министър-председател Малкълм Търнбул; индийският премиер Нарендра Моди; британският премиер Тереза Мей; френският президент Емануел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел.
Нетаняху също твърди, че е информирал руския президент Владимир Путин, но е посочил, че планира да пътува до Москва, за да покаже лично документите на руския лидер.
Нетаняху заяви, че Израел "не търси ескалация, но се подготвя за всеки сценарий".
По-рано израелският министър-председател изрази подкрепата си за решението, обявено във вторник от президента на САЩ Доналд Тръмп, да изостави ядрената сделка с Иран, след като я нарече " ужасна и едностранна, която не е донесла мир и никога няма да го направи. "
"Народът на Израел и аз оценяваме решителността на Тръмп за спиране на ядреното споразумение", повтори израелският лидер, което каза той, е "смело и правилно" решение.
След съобщението на Тръмп за изтеглянето от САЩ на ядреното споразумение, иранският президент Хасан Рохани заяви от своя страна, че Иран изпълнява ангажиментите си, докато САЩ никога не са направили това.
"Иран е страна, която винаги ще остане вярна на ангажиментите си и САЩ са страна, която никога няма да изпълни обещанията си", заяви иранският президент.
Решението на президента на САЩ "е незаконно и нарушава международните споразумения", добави Рохани.