Районите на руските стратегически ракети, разположени в близост до градовете Красноярск в централната част на Сибир и Оренбург, на около 1200 километра югоизточно от Москва, близо до границата с Казахстан, ще бъдат първите, които ще получат новите тежки стратегически ракети Сармат , съобщиха руските агенции, позовавайки се на военни източници.
"Завършено е развитието на системата на тежки ракети Сармат, базирани в силози, за замяна на тежките ракети Воевода (SS-18 Сатан според класификацията на НАТО) в стратегически ракетни поделения, разположени в Ужурск [регион Красноярск] и Домбаров [Оренбургска област] ", заяви говорителят на министерството на отбраната.
Министерството също така подчерта, че стратегическото противоракетно подразделение в Козелск, в центъра на европейската част на Русия, ще получи ракетите Ярс, които също ще бъдат инсталирани в силози.
Според военното командване, делът на новите ракетни системи в стратегическите ракетни войски вече възлиза на 56%, а до 2027 г. всички звена ще бъдат оборудвани с модерни ракетни системи.
Сармат се различава от своя предшественик, SS-18 Сатан, не само по това, че е много по-лек (100 тона и 8,8 тона полезен товар), но и по неговия обхват. Ако Воевода имаше обхват от 11,000 км, Сармат е в състояние да измине разстояние от 17,000 километра, и да достигне целта си, прелетявайки, ако е необходимо и над северния и над южния полюс, където никой не очаква, каза руският заместник министър на отбраната Юрий Борисов. „Сармат се движи към целта си при свръхзвукови скорости над М17, с промяна на траекторията по посока и височина, така че няма система за противоракетна отбрана, която да ги прихване. Системите за противоракетна отбрана няма да могат дори да ги открият".
Освен това, някои модификации на Сармат имат 10 индивидуално ръководени ракетни бойни глави.