Мила Григорова, „Галъп интернешънъл“
Ситуацията с разпространението на грипни вируси у нас ескалира в последните седмици с обявяването на грипна епидемия и разпускането на училищата. Хората, носещи предпазни медицински маски за предпазване от грипа на публични места, станаха ежедневна гледка. Каква част от жителите на света са притеснени от грипа и с какво се отличава българското обществено мнение от световното по тази тема.
България се подрежда на последно място сред 21 държави в света по оценки на населението за готовността на страната за справяне с новия грипен вирус, известен като свински грип. Данните са от международно проучване на изследователската верига WIN, обединяваща реномирани агенции за маркетингови и социологически проучвания във всички части на света. Проучването е проведено в периода октомври-ноември 2009 и данните са представителни за населението на участващите държави.
Близо една трета от жителите на света се чувстват малко или много притеснени от новия грипен вирус.
Най-силна загриженост изразяват жителите на Обединените арабски емирства, както и на Саудитска Арабия. Над 80% от жителите на тези две държави изразяват своето безпокойство от ситуацията с грипа.
Трите най-необезпокоени от грипа нации са Австрия, Швейцария и Холандия. Под 10% от населението на тези три европейски държави има притеснения от т.нар. свински грип.
Степента на загриженост от бързото разпространение на грипа у нас е близка до средната измерена за света. 31% от българите декларират, че се страхуват от болестта. Много силно обезпокоените българи са 9%.
Жителите на северната ни съседка, Румъния, са малко по-спокойни от нас – 23% от румънците признават за притеснения от грипа, като силно загрижените са 6%.
Каква е оценката на гражданите на тези държави за готовността за справяне със свинския грип. Средно 42% от анкетираните смятат, че страната им е достатъчно добре подготвена, за да овладее случаите на новия грипен вирус. За най-добре подготвени се смятат жителите на Саудитска Арабия, Швейцария и Китай. Около 80% е делът на хората в тези три страни, които оценяват подготовката на държавите си като достатъчно добра.
На обратния полюс са Русия, Южна Корея и България. Нашата страна е на последно място в света по оценка на степента на готовност за овладяване на епидемия от свински грип. Едва 15 % от сънародниците ни са на мнение, че със сегашната си подготовка страната ни може да се справи успешно с болестта.
Най-четени статии:
-
Наистина ли украинският конфликт е далеч от гражданите на НАТО?…
-
Израел не е поемал ангажимент за прекратяване на огъня с…
-
Приоритетът на американската администрация при разрешаването на конфликта в Украйна…
-
Най-малко 15 души бяха убити при израелски въздушен удар срещу…
-
Френският президент Еманюел Макрон подчерта, че е необходимо предварително прекратяване…
-
Руските тайни служби стоят зад огромния пожар, който почти напълно…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп започва обиколка в Близкия изток,…
-
Русия и Китай се борят да запазят историческата памет за…
-
На четвъртият кръг от водените в Маскат ядрени преговори между…
-
Управляващата Социалистическата партия (СП/PS) на Албания на премиера Еди Рама…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Уaнг Hинг, глaвният изпълнитeлeн диpeĸтop нa ĸитaйcĸaтa ĸoмпaния Рор Маrt,…
-
„Жената е силният пол в момента в света. Това е…
-
Почитателите на духовните практики са забелязали, че скоростта на изпълнение…
-
Ограничаването на кислорода за по-дълъг период може да доведе до…
-
Едва когато британец се бе свил в агония на пода…
-
Жена, пътуваща сама, остана ужасена, след като откри източника на…
-
Тежка катастрофа с жертва на пътя Асеновград-Кърджали. Сигналът е получен…
-
Община Враца организира тържествена церемония и концерт за зрелостниците си. Церемонията…
-
Eкшън с маскирани се е разиграл преди дни в центъра на…