Европейската Комисия приветства заявените от новото българско правителство намерения за справяне с корупцията и организираната престъпност, както и за преодоляване на слабостите в управлението на Еврофондовете, заяви по БНР говорителят на Комисията Марк Грей, като определи предстоящото посещение на премиера Бойко Борисов в Брюксел като много важно.
Сега от Кабинета се очаква да действа делово и по същество, подчерта говорителят. Според него властите у нас нямат нужда от 100 встъпителни дни. "Не мисля, че на дневен ред стои въпросът за необходимост от 100 дни - правителството много бързо и навреме разбра какво трябва да прави. Ние ясно сме казали какво смятаме, че трябва да свърши България по отношение на структурните реформи в икономиката и как ние можем да й помогнем - например в областта на енергетиката. Ясно е и какво трябва да бъде направено срещу корупцията и организираната престъпност, а също и как европейските пари могат най-бързо да стигнат до българските граждани. Правителството ви знае какво се очаква от него, затова не смятам, че ни е нужен "меден месец", преди сериозно да се заловим за работа", заяви Марк Грей.
Според председателя на Европейската Народна Партия Вилфред Мартенс възстановяването на взаимното доверие между България и европейските институции ще е трудно, но постижимо - с решителни действия от страна на кабинета. Мартенс каза, че ясната воля на правителството за реформи вече е довела до смекчаване на подхода на Европейската комисия към страната ни. "Това, което Европейската Комисия направи в понеделник - с размразяването на плащанията по САПАРД, вече е проява на по-мек подход към България. И според мен причина за него е убеждението, че нещата в България ще се променят след избора на ново мнозинство, решено да наложи промените, и след избора на ново правителство, посветено на реформите. Очаквам това смекчаване на подхода да продължи, стига господин Борисов и неговите министри да продължат с решителните си действия", заяви Мартенс.
Българският еврокомисар Меглена Кунева потвърди, че Брюксел дава на новия кабинет допълнителен кредит на доверие заради огромната обществена подкрепа, която имат у нас премиера и правителството. По думите й обаче този кредит трябва да бъде изплатен възможно най-бързо.
/БГНЕС/
Най-четени статии:
-
В Тиендзин започна срещата на Съвета на държавните глави на…
-
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун инспектира вчера нова производствена линия за…
-
Все по-често Русия нанася тежки удари по Украйна с масирани…
-
Сутринта на 30 август в северната част на окупирания Крим…
-
Германия се съмнява в необходимостта от разполагане на войските си…
-
Украинските отбранителни сили се готвят да нанесат нови удари дълбоко на…
-
Въвеждането на войски на НАТО в Украйна може да доведе…
-
Зоната на контрол на руските войски се е увеличила общо…
-
Операторът на безпилотни системи с позивна „Свит“ е успял да…
-
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че европейските държави пречат на усилията на…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Изключително…
-
Китайски учени са разработили микрогранули, които предотвратяват усвояването на мазнини…
-
Внучката на руския актьор Михаил Боярски, Екатерина, се снима в…
-
Съпругата на краля на Великобритания, Камила, едва не станала жертва…
-
Летният плажен сезон е към своя край, но топлата вода…
-
Стоунхендж остава една от най-големите мистерии в археологията, но ново…
-
Международен екип от учени е направил проучване, за да разбере…
-
Активен регион 4199 на Слънцето произведе продължителна M2.7 слънчево изригване,…
-
През есента на 2025 г. пуловерът отново се превръща в…
-
Търговете за класически автомобили са нещо повече от просто събития…