Законът за амнистията, който беше приет на 26 март тази година, се оказа сериозна пречка прокуратурата да не може да си довърши три дела по злоупотреби с евросредства. Това заяви вчера Борислав Джамбазов, зам. градски прокурор. Законът, приет от 40-ото НС, гласи, че извършено умишлено престъпление до 1 юли 2008 г. или поради непредпазливост, което се наказва по действащия НК със затвор до 5 години, се амнистира. Единственото, което остава, е глоба до 5 хил. лв. Така „бизнесмени“, които са крали по програмите сериозни средства, ще се отърват с леки глоби.
Едва ли депутатите от предишния парламент не са били наясно какво точно приемат. Сред тях имаше доста юристи. Сегашните народни представители знаят за проблема, но поставят на първо място промените в НК и НПК.
Очевидно е, че наред с ремонта на наказателното право трябва и ремонт на амнистията. В противен случай пак ще попаднем във фокуса на вниманието на Брюксел, където са особено чувствителни към начина, по който се изразходват парите на европейските данъкоплатци. А докладът на ДАНС, който установи сериозни нарушения в изпълнението на програмата за селските райони, допълнително подсеща какво трябва да се направи. Сега и веднага.
Най-четени статии:
-
Тревожна тенденция набира скорост в хибридната конфронтация между Русия и…
-
Тази нощ дронове атакуваха железопътната инфраструктура в Ростовска област на Русия.…
-
Сценариите за края на войната в Украйна са изключително сложен въпрос, заяви…
-
Индия ще понесе многомилиардни загуби, ако откаже да купува руски…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е провел „катастрофален“ разговор с…
-
Опитът на САЩ да забавят развитието на Китай разкри уязвимостите…
-
Защо Индия се е отказала от F-35, възнамерява да купи…
-
Експерти разбраха кой печели търговската война между Китай и САЩ.…
-
С-57 е усъвършенстван многоцелеви изтребител от пето поколение на руските…
-
Руската армия откри слабо място на украинските въоръжени сили. Това…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят започва с…
-
Промените в алгоритмите на Google през последната година вече силно…
-
Тя бе абсолютна икона пред 90-те, а днес събра погледите…
-
Поп-фолк сензацията Камелия отново прикова вниманието на феновете си, този…
-
Тони не изневери на себе си и запази цяло заведение…
-
Зоологическа градина в Дания иска да ѝ бъдат дарявани малки…
-
Антония Петрова‑Батинкова отново събуди интереса на светските медии, след като…
-
Днес собственикът на Meta Марк Зукърбърг е най-големият собственик на…
-
Франчайзът „Сексът и градът“ приключва след повече от 25 години…
-
Дейвид Роуч, вокалистът на хард рок групата Junkyard от Лос…