Кордоните и пунктовете за пропуск не спряха желаещите да освиркат държавния глава и върховен главнокомандващ Румен Радев на площада на Съединението в Пловдив. Екшънът бе преди минути при приемането на тържествения строй за 140-годишнината от обединението на Княжество България и Източна Румелия от 6 септември 1885 година, пише ПИК.
Въпреки това до крайни ексцесии не се стигна. Множеството изслуша с внимание речта на кмета на града Костадин Димитров в присъствието на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и на премиера Росен Желязков, след което думата бе дадена на Радев.
Напълно очаквано той заговори за политическото брокерство и харизания суверенитет, както и за обезличената националната идентичност. Думите му обаче бяха посрещнати вяло, без интерес и патос.
"140 години след Съединението българите отново се жалват от дерибеите, а великите сили отново спорят за сфери на влияние. Времената са критични. И трябва да признаем, че има политически брокери, готови да похарчат нашето бъдеще, за да си купят чужда благословия. Да харижат суверенитета, хазната, дори и нашата идентичност.
Всички онова, за което се бориха Левски, Бенковски, Ботев и Захари Стоянов", заяви Радев пред стеклите се за празника пловдивчани.
След което изостави функцията си на президент и започна да се държи като типичен политически лидер, нахъсвайки тълпата: "Виждам как реагирате. Ще ви питам: "Ще оставим ли държавата на деребеите?". Не - тук пред този паметник, където единственият възможен отговор е "Не". Няма да я оставим и да позволим да се търгува със съдбите ни".
Припомняме, че преди няколко дни шофьорът на самолет за пръв път си направи автореклама на политическия проект, с който Копринките в президентството продължават да го "помпат", че ще постигне невиждани успехи. Поведението му в Пловдив днес само затвърди намеренията му да се хвърли на политическия терен, където ще бере голям срам от ГЕРБ-СДС и ДПС-Ново начало.
По-нататък президент добави: "Вярвам, че ще надмогнем вечните деления, тези разломи са опасни за държавата". И това го казва човекът, който редовно настройва българите едни срещу други - кога срещу еврото, когато срещу правителството...
Драконовските мерки за достъп бяха въведени на площад "Съединение", за да няма нарушаване на протокола. Засилените мерки за сигурността се предприеха и с цел да не се допуснат инциденти, тъй като обикновено за тържествата се събират много хора.
Два часа преди началото на церемонията в 20,30 часа движението по бул. "Шести септември" бе спряно в участъка между Чифте баня и бул. "Руски". По обходни маршрути преминаваше и градският транспорт. Пътна полиция дежури в тази отсечка, за да няма преминаващи коли.
Около площада от двете страни на бул. "Шести септември" има и в момента контролно-пропускателни пунктове със скенери, през които се минава като на летище. Мярката е заради безопасността на хората, подчертаха от Община Пловдив. Служители на МВР и НСО, включително и жандармерия, бдят за реда. Снайперисти дежурят на покривите на съседните сгради за извънредни случаи, пазят Радев.
Подчертано бе, че мерките са завишени и с оглед на това, че на церемонията присъстват представители на властта начело с президента Румен Радев, който чете слово. Кметът Костадин Димитров също поздрави гражданите за годишнината на Съединението и празника на Пловдив, който също се отбелязва на 6 септември.
Още през деня от Общината предупредиха, че в района на площад "Съединение" няма да бъдат допускани лица в нетрезво състояние и с агресивно поведение, забранено бе носене на обемисти багажи, огнестрелни оръжия, пиротехнически изделия, остри предмети, стъклени бутилки.
От съображения за сигурност от 16:00 до 22:30 часа в същия ден бе въведена забрана за полети на дронове и други безпилотни или пилотирани летателни средства в радиус от 1000 метра и височина 1000 метра около паметника на Съединението. Изключение се направи единствено за излитащите и кацащите самолети на Летище Пловдив.