Проектът за бюджет: Между 2,2 и 3% се очаква да варира дефицитът до 2028 г.

Проектът за бюджет: Между 2,2 и 3% се очаква да варира дефицитът до 2028 г.
  • Публикация:  classa***
  • Дата:  
    19.02.2025
  • Сподели:

Министерството на финансите публикува проекта за Държавен бюджет късно снощи. Дефицитът се очаква да варира между 2,2 и 3% до 2028-а година, разходите са до 40 на сто от БВП.

 

 

Намалено е предвижданото увеличение на заплатите в държавната администрация - от 10 на 5%. Изключение правят МВР, военните и образованието.

Предвижда се също така увеличение на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" от 2027 година с 1 процентен пункт. Увеличение ще има и през 2028 година в същия размер. През тази и следващата година вноската се запазва непроменена.

Заложените разходи по консолидираната фискална програма са 96,7 млрд. лв. или 44,9 на сто от БВП. Бюджетното салдо е дефицит от 6,4 млрд. лв. или точно 3 на сто от БВП. Това е и един от критериите, за да може България да кандидатства за член на еврозоната.

Станете почитател на Класа