Пиронкова на крачка от сензацията срещу Енен

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова изигра перфектен мач срещу № 1 в света Жустин Енен на турнира „Проскимус Дайъмънд геймс“ в Антверп с награден фонд 600 000 долара, но все пак отстъпи с 1:2 сета – 7:6 (4), 3:6, 1:6. Все пак 20-годишната пловдивчанка спечели овациите на препълнената 13-хилядна зала, дошла да наблюдава главно местната любимка Енен.
Калоян Атанасов Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова изигра перфектен мач срещу № 1 в света Жустин Енен на турнира „Проскимус Дайъмънд геймс“ в Антверп с награден фонд 600 000 долара, но все пак отстъпи с 1:2 сета – 7:6 (4), 3:6, 1:6. Все пак 20-годишната пловдивчанка спечели овациите на препълнената 13-хилядна зала, дошла да наблюдава главно местната любимка Енен. Пиронкова започна много силно в двубоя и след като реализира два пробива в подаването на изненаданата белгийка, дръпна с 3:1 гейма. След това обаче Жустин се мобилизира и върна двата пробива, изравнявайки резултата до 3:3. В началото на срещата първата в световната ранглиста имаше проблеми и с началния си удар и допусна две двойни грешки в първите два гейма. Впоследствие двете тенисистки започнаха да печелят подаванията си. При 5:4 за Пиронкова все пак имаше шанс да пробие сервиса на съперничката, но при 30:15 за първата ни ракета само шансът й попречи да стигне до два сетбола, като в крайна сметка все пак се стигна до 5:5. В следващия гейм Цвети вкара два убийствени сервиса и набързо поведе с 40:0 срещу най-добрата тенисистка в света и след това затвори гейма. Енен изравни за 6:6 и последва решителният 13-и гейм в сета. Цвети взе тайбрека със 7:4 точки В тайбрека Пиронкова допусна минибрейк и губеше с 1:3 точки, но успя да го върне и смени игралните полета при 3:3 точки. След това българката направи две поредни точки при своето подаване. При 5:4 Цветана направи решителния втори минипробив и веднага след това взе сета със 7:4. Това бе първи спечелен сет от нашата тенисистка срещу белгийката в третия мач помежду им. Пиронкова постигна третия си пробив за 2:1 във втората част. Веднага след това 76-ата в света затвърди пробива с гейм на 15. Тук Жустин Енен показа здрави нерви и върна пробива на българката за 3:3. При 3:4 в осмия гейм Пиронкова поведе с 30:0, но загуби своето подаване и се стигна до 3:5 с четвъртия пореден гейм за белгийката. След това Енен спечели при своя сервис и изравни сетовете. Пиронкова като че ли отпадна физически и допусна пробив още в първия гейм на третата част, което бе шести пореден гейм, спечелен от Енен. Стигна се и до втори пробив – 0:3 от 30:0. Веднага след това обаче Пиронкова върна единия пробив с отлична игра, но пак не успя да спечели подаването си и резултатът набъбна до 1:4, а до края на двубоя енен нямаше проблеми, спечелвайки третия сет с 6:1 и в крайна сметка Цветана Пиронкова отстъпи на първата в света след 7:6 (4), 3:6, 1:6 за малко повече от два часа и половина игра. Тя спечели 50 точки от Антверп, което ще я изкачи поне с няколко места в ранглистата над 76-ото, което заема в момента. Енен: Това бе магическа нощ за мен „Начинът, по който бях посрещната тук, породи в мен много емоции. Препълнените трибуни и плакатите, всичките скандиращи за мен хора...Това бе невероятна атмосфера и магическа нощ за мен. За около сет и половина нещата не стояха никак добре за мен. Пиронкова нямаше какво да губи. Публиката ме подкрепяше бурно и когато изравних да 3:3 във втория сет, знаех, че ще спечеля мача. Форхендът ми ставаше все по-добър и в един момент пласирах печеливши удари във всички възможни ъгли на корта. Наистина съм щастлива, че все пак успях да обърна мача“, сподели Енен след двубоя. Снимка: Въпреки невероятната си игра, Пиронкова отстъпи на световната № 1. Ройтерс