Камерун – Египет е финалът за Купата на Африканските нации

Националните отбори на Египет и Камерун ще спорят за титлата в турнира за Купата на Африканските нации по футбол. В полуфинални срещи, съставът на Египет победи с 4:1 сочения за фаворит в надпреварата тим на Кот д`Ивоар и ще защитава своя трофея, спечелен преди две години.
Националните отбори на Египет и Камерун ще спорят за титлата в турнира за Купата на африканските нации по футбол. В полуфинални срещи съставът на Египет победи с 4:1 сочения за фаворит в надпреварата тим на Кот д`Ивоар и ще защитава своя трофея, спечелен преди две години. Другият финалист е Камерун, след като отборът, воден от треньора Ото Пфистер, надделя над домакините от Гана с минималното 1:0. На стадиона в ганайския град Кумаси египетските футболисти започнаха силно срещата и поведоха с гол на Фатхи в 10-ата минута на двубоя. До края на първото полувреме „слоновете“ не успяха да изравнят, а 17 минути след подновяването на играта Заки вкара втори гол за Египет. В ответната атака Кейта направи 1:2 след силен удар извън наказателното поле, но отново Заки в 67-ата направи 3:1 в полза на „фараоните“. В последната минута на мача Терика оформи крайното 4:1. Срещата бе своеобразно повторение на финала отпреди 2 години, когато Египет триумфира след изпълнение на дузпи пред собствена публика в столицата си Кайро. След мача повече от куриозно прозвуча мнението на френския селекционер на Кот д’Ивоар Жерар Жили, който заяви, че неговият тим не е заслужавал да загуби от Египет. „Играхме много добре и мисля, че не заслужавахме такава съдба. През целия турнир бяхме перфектни в защита, но в най-важния мач допуснахме цели 4 гола. Вратарят на Египет се представи великолепно и отчая нашите атакуващи футболисти”, казва Жили. В другата полуфинална среща Камерун победи домакина Гана с 1:0. Победният гол бе дело на Н’Конг в 70-ата минута на двубоя. Домакините упражниха натиск през второто полувреме, но бяха изненадани от контраатака на съперника, при която Н`Конг бе изведен сам зад отбраната на Гана и отбеляза единствения гол в срещата. Като „връх в кариерата си” определи класирането на Камерун за финала на турнира за Купата на африканските нации селекционерът на националния отбор на страната Ото Пфистер. „Това е празник за хората в Камерун. Радвам се, че им доставихме такова щастие. Лично за мен това е един от най-големите върхове в кариерата ми и се надявам да го подобря в следващия мач”, сподели 71-годишният германец.