Египет и Камерун достигнаха полуфиналите

Отборите на Египет и Камерун допълниха полуфиналното каре в турнира за Купата на Африка. В четвъртфиналите „фараоните“, който защитават трофея си, се наложиха над приятната изненада Ангола с 2:1, докато „неукротимите лъвове“ трудно надделяха над Тунис с 3:2, като за целта играха продължения.
Калоян Атанасов Отборите на Египет и Камерун допълниха полуфиналното каре в турнира за Купата на Африка. В четвъртфиналите „фараоните“, който защитават трофея си, се наложиха над приятната изненада Ангола с 2:1, докато „неукротимите лъвове“ трудно надделяха над Тунис с 3:2, като за целта играха продължения. На полуфиналите Египет ще срещне фаворита Кот д’Ивоар, а Камерун - домакина Гана. Двубоите са на 7 февруари, а финалът е на 10 февруари. Иначе в двубоя на „Кумаси Спортс Стейдиъм” в ганайския град Кумаси египтяните поведоха с попадение от дузпа на Хосни в 22-рата минута, което бе четвъртият гол на стрелеца в турнира. 11-метровият наказателен удар бе отсъден от главния съдия Юичи Нишимура, след като топката срещна ръката на защитник на Ангола след центриране от пряк свободен удар на Мохамед Абутрика. Тунис реагира мигновено и само 4 минути по-късно статуквото бе възстановено – звездата на Ангола Манучо изравни с красив удар от около 25 метра. Заки вкара с гърди за 2:1 Египтяните обаче не бяха казали последната си дума за първото полувреме. В 38-ата минута след центриране на Ахмед Фати топката рекушира в тялото на Амр Заки и куриозно влезе в мрежата – 2:1 за Египет. След почивката Ангола опита натиск, но пропуски направиха Жилберто и Манучо. „Играхме добре днес и заслужено се поздравихме с победата. При отбелязването на гола имах късмет, тъй като топката срещна гърдите, а не ръката ми. В полуфинала ще се изправим срещу Кот д’Ивоар, но мисля, че имаме сили да ги победим и отново да сме шампиони на Африка”, сподели голмайсторът Заки. В последния четвъртфинален сблъсък Камерун поведе на Тунис с 2:0, но трябваше да играе продължения, за да надделее над съперника си с 3:2. До 27-ата минута камерунците взеха комфортен аванс с гол на Мбия в 18-ата и на Джереми в 27-ата минута от пряк свободен удар. Тунис се върна в мача с попадение на Шуки Бен Саада в 35-ата минута от фаул, а Ясин Шикауи вкара изравнителен гол 9 минути преди края на двубоя. Две попадения на Мбия донесоха успеха за Камерун Все пак „неукротимите лъвове“ доказаха, че са по-стойностният тим на терена и с вторато попадение на Стефан Мбия в 93-ата минута изтръгнаха крайното 3:2 и на полуфинала ще се борят с домакините от Гана. "Никой не очакваше от нас да достигнем чак дотук в този турнир, но ние искаме да бъдем на финала в неделя. Беше много тежък мач, но ние заслужавахме да спечелим", каза капитанът на Камерун Ригоберт Сонг.