„Суперорлите“ драматично се измъкнаха от групата

Кот д`Ивоар и Нигерия се класираха за четвъртфиналите в турнира за Купата на африканските нации, след като заеха съответно първо и второ място в надпреварата от група В на турнира.
Калоян Атанасов Кот д`Ивоар и Нигерия се класираха за четвъртфиналите в турнира за Купата на африканските нации, след като заеха съответно първо и второ място в надпреварата от група В на турнира. „Суперорлите“ се наложиха с 2:0 над Бенин, но трябваше да треперят до срещата между Кот д`Ивоар и Мали, в която Дрогба и компания, вместо да пазят силите си за фазата на елиминациите, отвяха своя съперник с 3:0 и така изхвърлиха Мали от турнира. Нигерия вкара два гола на Бенин след почивката Попаденията за Нигерия паднаха след почивката, като точни бяха халфът на „Челси“ Джон Оби Микел в 52-рата минута и нападателят на „Евертън“ Якубу Ягбени в 85-ата. След този двубой нигерийците събраха актив от четири точки, колкото и съставът на Мали, но головата им разлика стана с три гола по-добра от тази на малийците. Футболистите на Берти Фогтс имаха териториално преимущество през целия мач, но натискът им не доведе до чисти голови положения. Халфът на „Левски“ Ричард дебютира на турнира Халфът на „Левски“ Ричард Еромоигбе направи своя дебют на турнира, появявайки се в игра 15 минути преди края на двубоя, и имаше няколко добри отигравания. На четвъртфинала Ричи и компания ще срещнат домакина и един от изявените фаворити - Гана. „Знаехме, че се нуждаем единствено и само от победата срещу Бенин, и затова бяхме малко пренапрегнати в началото на мача. Радвам се обаче, че успяхме да се отърсим от напрежението и да се класираме напред. Сега можем да си починем спокойно преди мача с Гана и да се опитаме да покажем най-доброто, на което сме способни, срещу домакина на надпреварата”, сподели голмайсторът Обе Микел. От своя страна соченият от букмейкърите като най-вероятен нов шампион, тимът на Кот д`Ивоар, изнесе поредната си футболна лекция и направо отвя Мали с класическото 3:0. Дрогба, Зоро и Саного реализираха трите попадения за „слоновете“, а гостите се активизираха в края на двубоя, но вече пасивът им бе незаличим. Головата серия бе започната от капитана Дидие Дрогба, който в 9-ата минута бе изведен сам срещу вратаря и го преодоля с техничен удар в противоположния ъгъл. Зоро удвои, след като се оказа най-съобразителен при едно центриране от корнер и с глава прати топката в мрежата на Мали за 2:0. Малийците опитаха да отговорят на удара, но в 68-ата минута Диао уцели горната греда след хубав удар с глава, а след това отново той и Кейта нямаха шанс пред вратата на Бари. Нападателят на германския „Вердер“ Бубакар Саного окончателно сложи край на интригата с гола си пет минути преди края за 3:0.