Египет и Камерун мачкат аутсайдери

Защитаващият титлата си отбор на Египет постигна втора поредна победа в турнира за Купата на Африка, този път над изявения аутсайдер в група С Судан с 3:0. „Фараоните“ са еднолични лидери във временното класиране с 6 точки, следвани от Камерун и Замбия с по 3.
Калоян Атанасов Защитаващият титлата си отбор на Египет постигна втора поредна победа в турнира за Купата на Африка, този път над изявения аутсайдер в група С Судан с 3:0. „Фараоните“ са еднолични лидери във временното класиране с 6 точки, следвани от Камерун и Замбия с по 3. Както и срещу Камерун в първия двубой, над всички на терена бе Мохамед Зидан, който не отбеляза попадение, но бе в основата на всички добри неща, създадени от Египет на терена в първите 70 минути. Иначе в двубоя Египет пое контрола на мача още от началото и голът висеше на косъм. В 28-ата минута Хосни напредна опасно и бе повален от вратаря Ал Хадари. От бялата точка потърпевшият не сбърка, въпреки че реферът Кофи Каджая нареди повторно изпълнение, защото част от играчите прибързаха с влизането си в наказателното поле. След почивката мачът се изнерви, като суданците започнаха да играят откровено грубо. Абутрика довърши Судан Това принуди наставника на Египет да извади Зидан, а влезлият на негово място Абутрика окончателно реши спора с попадения в 78-ата и 83-ата минута. В първия случай той завърши многоходова атака, а 5 минути по-късно влезе в пеналта, залъга, че ще центрира и хитро прати топката в близкия ъгъл на вратаря – 3:0. Отборът на Камерун победи с 5:1 Замбия във втория мач от същата група за деня и въпреки загубата от Египет в първата среща запази шансовете си за класиране на следващата фаза. Камерунците контролираха събитията на терена през целия мач и не оставиха шансове на противника си. Головете за „лъвовете“ отбелязаха Джереми, Ашил Емана, Самуел Ето`О от дузпа и Жозеф-Десире Жоб на два пъти. Почетното попадение за Замбия отбеляза Катонго. Разгромната победа на Камерун ще остане в историята с постижението на нападателя на „Барселона“ Самуел Ето`О, който се разписа от дузпа през второто полувреме и изравни рекорда за най-много голове в турнира за всички времена. Ето`О има в актива си вече 14 гола (3 в тазгодишното издание), като застигна котдивоареца Лоран Поку. Домакините са допуснали уникален гаф Междувременно стана ясно, че организаторите на Купата на Африка са допуснали гаф за милиони, а звездите на турнира изпаднаха в шок. Дебелите банкови сметки на Дидие Дрогба, Майкъл Есиен, Емануел Ебуе, Коло Туре и т.н. може да бъдат атакувани от мошеници. Причината за това е недоглеждане от страна на домакините, които при представянето на играчите в официалния сайт на турнира са публикували номерата на личните им паспорти. Английският в. „Мирър“ пръв съзря опасността футболистите да станат жертва на финансови измами и предупреди ганайската федерация. „Настръхнаха ни косите. Такива неща не бива да стават достояние на никого“, коментира пресаташето на Дрогба.