20-годишният Джокович прегази Роджър Федерер

Недад Джокович детронира настоящия шампион и трикратен победител на Откритото първенство на Австралия - световния № 1 в мъжкия тенис Роджър Федерер.
Тодор Янакиев Недад Джокович детронира настоящия шампион и трикратен победител на Откритото първенство на Австралия - световния № 1 в мъжкия тенис Роджър Федерер. 20-годишният сърбин не само спря швейцареца на полуфинала в Мелбърн по пътя му към четвърта титла в турнира, но го надигра категорично с 3:0 сета - 7:5, 6:3, 7:6 (7:5) за 2 часа и 28 минути. Това бе истинско унижение за Федерер, който не бе губил, без да вземе сет от 2004 г. Тогава Роджър претърпя поражение с 0:3 от бразилецът Густаво Куертен в третия кръг на Ролан Гарос. След триумфа си срещу Федерер на финала утре Джокович ще срещне сензацията на турнира Жо-Вилфрид Цонга (Франция), който в четвъртък също категорично надигра № 2 в света Рафаел Надал с 3:0 сета - 6:2, 6:3, 6:2. Срещу Федерер Джокович показа тенис от страхотна класа и изключителна психическа устойчивост, която се оказа решаващата разлика между него и именития му съперник. Сърбинът спечели първия сет по забележителен начин. При 3:3 Джокович допусна пробив за 3:4, след това губеше с 3:5 и 0:30 в деветия гейм. 20-годишният тенисист обаче ликува в края на сета, взимайки четири поредни гейма. За да направи това, сърбинът спечели двата си брейкпойнта, когато Федерер сервираше за сета при 5:4 и след това, когато го правеше, за да стигне до тайбрек. Швейцарецът бе пред разгром във втория сет Във втория сет Джокович се възползва от шока, в който изпадана съперникът му, и поведе с 5:1, като сервираше в следващия гейм. Лека загуба на концентрация позволи на Федерер да се съвземе и да доведе нещата до 3:5, като в деветия гейм швейцарецът се бори упорито за нов пробив, който щеше почти да изравни шансовете му за спечелване на сета. Джокович обаче показа здрави нерви и, макар и трудно, спечели подаването си за 6:3 и поведе с 2:0 сета. Третият сет бе изключително равностоен, но пак човекът с по-здрава психика се оказа Джокович. При 0:1 гейма сърбинът губеше с 0:40, но с пет поредни точки направи 1:1. В следващия гейм пък Федерер успя да спаси четири брейкбола и да вземе подаването си. Сетът вървеше гейм за гейм. При 5:6 Дожокович спаси два сетбола с отличния си в този мач сервиз и стигна до тайбрек. В него Новак губеше с 1:3 точки, но стигна до мачбол при 6:5, който спечели и триумфира с 3:0. По този начин Джокович, който до момента имаше 5 поражения от 6 мача с Федерер, взе реванш от швейцареца за загубата си на финала на Откритото първенство на САЩ миналата година. Сърбинът прекъсна и серията на световния № 1 от 19 поредни победи на Откритото първенство на Австралия. "Невероятно е, че спечелих в три сета срещу Федерер. Очаквах, че ще има спадове в моята игра, но успях да задържа добро ниво през целия мач. Винаги, когато играеш с Федерер, научаваш нещо ново. Аз успях да бъда спокоен на корта и проведох мача по перфектен начин. Никой не очакваше финал между мен и Цонга, но и двамата заслужихме да стигнем дотук. Аз съм уверен, че мога да спечеля трофея", коментира Джокович. Украинки спечелиха титлата при женските двойки При женските двойки украинките Альона Бондаренко и Катерина Бондаренко спечелиха титлата на Откритото първенство на Австралия. Сестрите Бондаренко се наложиха на финала над Виктория Азарьонка (Беларус) и Шахар Пеер (Израел) с 2:6, 6:1, 6:4. В същото време завърналата се на корта след 2-годишно наказание заради употреба на допинг бивша първа ракета на България Сесил Каратанчева официално отказа да представлява страната ни на турнира от група I на зона Европа/Африка за "Фед Къп". Надпреварата е от 30 януари до 2 февруари в Будапеща. "Сесил няма да играе. Ще пътуваме за Унгария с три тенисистки", заяви капитанът на тима Дора Рангелова. "Жалко е, защото със Сесил щяхме да имаме съвсем друг облик. Сега нещата стават много трудни", допълни тя. Миналата седмица Каратанчева спечели титлата в Съпрайз (Аризона, САЩ) при първото си участие в турнир след допинг наказанието.