Мъдрите египтяни укротиха „лъвовете“

Отборът на Египет започна с победа защитата на титлата си в първенството на Африка по футбол, като се наложи над Камерун с 4:2. Така сочените за фаворити „лъвове“ се оказаха укротени от мъдрите египтяни.
Отборът на Египет започна с победа защитата на титлата си в първенството на Африка по футбол, като се наложи над Камерун с 4:2. Така сочените за фаворити „лъвове“ се оказаха укротени от мъдрите египтяни. С по два гола за шампионите на Африка се отличиха Хосни Абдрабу Абдел и Мохамед Зидан, а за камерунците два пъти бе точен звездата на тима Самуел Ето'о. Египтяните решиха изхода още до почивката, когато поведоха с класическото 3:0. Хосни Абдрабу Абдел откри резултата в 14-ата минута от дузпа, отсъдена за игра с ръка на защитника Андре Байки. Куриозното беше, че Хосни трябваше да изпълнява два пъти наказателния удар, тъй като при първия се спря, преди да нанесе удара, с цел да заблуди вратаря. Само три минути по-късно Мохамед Зидан след образцова атака и чудесно извеждащо подаване удвои. В даденото от рефера добавено време на първата част отново Зидан вкара фантастичен гол. Нападателят на „Хамбургер“ пое топката на гърди, свали я долу и въпреки че бе притиснат от защитата на камерунците, успя да стреля неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата на Карлос Камени – 3:0. През второто полувреме нападателят на „Барселона“ Самуел Ето'о намали на 3:1 в 51-вата минута, засичайки с глава центриране на Джереми. За сметка на това в 82-рата минута Хосни бе точен с мощен шут от 25 метра и покачи на 4:1 за Египет. В добавеното време Ето'о само върна едно попадение, след като се разписа от дузпа. В друга среща от група С отборът на Замбия стартира с победа в турнира. Замбийците сразиха Судан с класическото 3:0. Само минута и 45 секунди бяха необходими на Замбия, за да поведе срещу Судан. Джеймс Чаманга се разписа с удар от воле след бърза размяна на пасове със съотборника си Дюб Фири. Джейкъб Муленга покачи на 2:0 при добавката в 50-ата минута, след като секунди преди това Клив Хачиленса тресна напречната греда. Осем минути по-късно Замбия оформи класическото 3:0. Вратарят Маджуб Ел Моес парира изстрела на Рейнфорд Калаба, но при добавката на Феликс Катонго бе безпомощен. Така при завръщането си на финалите на африканското първенство след 32 години отсъствие Судан претърпя фиаско.