И Блейк се оказа ниска летва за Федерер

Водачът в мъжката схема на турнира Роджър Федерер се класира лесно за полуфиналите на Australian Open, побеждавайки с 3:0 сета (7:5, 7:6, 6:4) Джеймс Блейк, и по този начин си гарантира лидерската позиция в световната ранглиста и след надпреварата в Австралия.
Калоян Атанасов Водачът в мъжката схема на турнира Роджър Федерер се класира лесно за полуфиналите на Australian Open, побеждавайки с 3:0 сета (7:5, 7:6, 6:4) Джеймс Блейк, и по този начин си гарантира лидерската позиция в световната ранглиста и след надпреварата в Австралия. Федерер и Блейк започнаха равностойно мача, като набързо си размениха по един пробив, но при резултат 6:5 гейма в своя полза швейцарецът пак взе подаването на съперника си и спечели сета. През втората част отново съперниците си размениха пробиви още в началото на сета, но Блейк все пак доведе нещата до тайбрек, където Федерер се наложи със 7:5 точки и поведе с 2:0. Швейцарецът започна устремно и в третия сет на двубоя и проби на два пъти сервиса на Блейк, за да доведе резултата до 5:2 гейма в своя полза. След това Брюнета от Базел допусна леко отпускане в играта си и позволи на Блейк да доведе нещата до 4:5, но все пак взе своето – 6:4 и 3:0 сета. Джокович ще срещне № 1 в света на полуфинал На полуфинала на Australian Open № 1 в света ще срещне Новак Джокович, достигнал до такава далечна фаза в Мелбърн за първи път в кариерата си. 20-годишният сърбин отнесе № 5 схемата Давид Ферер с 3:0 сета, като позволи на испанеца да вземе само 8 гейма - 6:0, 6:3, 7:5. Джокович наложи вихрено темпо и спечели първите седем гейма, унижавайки нещастния Ферер с 6:0 в първия сет. Във втория сет сърбинът се наложи с 6:3, а най-много проблеми Джокович имаше в края на третата чест, когато при 5:3 в своя полза изпусна четири мачбола, от което се възползва Ферер, изравнил за 5:5. Джокович направи нов брейк, след което спаси един геймбол, за да триумфира след това при петия си мачбол. „Приятно съм изненадан от силната игра, която демонстрирах в първите две части. В края бях малко нервен, но всичко приключи добре за мен. Надявам се, че ще стигна до края. Трябва все повече и повече да си вярвам", заяви Джокович. Другият полуфинал при мъжете е между Рафаел Надал и Жо - Вилфред Цонга. В дамската схема новият секссимвол на световния тенис Ана Иванович надделя над шампионката от „Уимбълдън“ Винъс Уилямс с 2:0 сета - 7:6, 6:4, и по този начин прати и втората сестра с фамилия Уилямс вкъщи, след като преди това друга сръбкиня – Йелена Янкович, се разправи със Серина. За първи път в кариерата си Ана успя да победи Винъс Уилямс след четири загуби в предишните им срещи. Първият сет бе изключително равностоен, като двете тенисистки си размениха по три пробива в първите шест гейма. Стигна се до тайбрек, който бе спечелен от Иванович със 7:3 точки. Във втората част Уилямс поведе с 3:0, но Иванович изравни за 4:4, а веднага след това проби подаването на съперничката си и хладнокръвно спечели своя сервис, а с това и срещата. Хантухова разби полякинята Радванска За място на финала Иванович ще спори със словачката Даниела Хантухова, преодоляла лесно Агниешка Радванска (Полша) с 6:2, 6:2. Хантухова реализира 27 печеливши удара и надделя над съперничката си за по-малко от 90 минути. Така на полуфиналите Йелена Янкович ще се изправи срещу Мария Шарапова, а Ана Иванович ще спори с Даниела Хантухова.