Йелена Янкович пак оцеля след трисетов трилър

Поставената под №3 в основната схема Йелена Янкович отново изпита сериозни затруднения срещу французойката Виржини Разано в 3-ти кръг от дамските сингли на Australian Open, но все пак спечели победата с 6:2, 4:6, 6:1 за 112 минути срещу номер 30 в надпреварата.
Калоян Атанасов Поставената под №3 в основната схема Йелена Янкович отново изпита сериозни затруднения срещу французойката Виржини Разано в 3-ти кръг от дамските сингли на Australian Open, но все пак спечели победата с 6:2, 4:6, 6:1 за 112 минути срещу номер 30 в надпреварата. Това бе поредният двубой, в който сръбкинята се измъкна от трудно положение, след като в първия кръг спечели двубоя си срещу австрийката Тамира Пашек с 2:6, 6:2, 12:10, а във втория се наложи над румънката Галовиц с 6:2, 7:5. „Все още не се чувствам достатъчно добре физически. Искаше ми се да спечеля в два сета. Към края на мача бях доста уморена и просто едвам се придвижвах по корта, но все пак е добре, че продължавам, заяви Янкович, която за първи път достигна до трети кръг в Мелбърн през миналата година. Австралийка изпрати Моресмо вкъщи Денят се оказа фатален за 18-ата поставена французойка Амели Моресмо, която загуби с 6:3, 4:6, 4:6 от представителката на домакините и 77-а в света Кейси Делакуа за радост на многобройните фенове, изпълнили корта Rod Laver Arena. Другите фаворитки в дамската схема продължиха безпроблемно напред, като единствено №1 в света Жустин Енен имаше известни колебания срещу 25-ата в схемата Франческа Скиавоне (Италия), но все пак надделя със 7:5, 6:4 за 1,42 час, записвайки 32-рата си поредна победа. „Знам, че някой ден ще загубя отново. Надявам се обаче това да не стане скоро или поне не тук“, заяви 25-годишната белгийка, която е шампионка в Австралия от 2004 година. В следващия кръг белгийката очаква изненадата на турнира Су-Вей Хсиех от Тайван. Квалификантката продължи с отличното си представяне, като надделя и над Араван Резай (Франция) с 6:2, 6:7(3), 6:4 и ще влезе в топ 100 след Откритото първенство на Австралия за първи път в кариерата си. Миналогодишната финалистка Мария Шарапова пък разби сънародничката си Елена Веснина с 6:3, 6:0 само за 85 минути и ще се изправи срещу 11-ата в схемата Елена Дементиева, надделяла над Шахар Пеер (Израел) с 6:2, 6:0. Защитаващата титлата си Серина Уилямс (САЩ) също нямаше проблем срещу № 26 Виктория Азаренка (Беларус) и се класира за четвъртия кръг след 6:3, 6:3 и в повторение на миналогодишния полуфинал ще срещне № 12 Никол Вайдишова (Чехия). Надал започна с победа „френската серия“ В мъжкия поток №2 Рафаел Надал (Испания) преодоля колеблив старт в първия сет и се наложи над французина Жил Симон със 7:5, 6:2, 6:3 за 2:26 минути. Тенисистът от Майорка изоставаше с 2:5 в първия сет и му се наложи да спасява шест сетбола. За място на четвъртфиналите Надал ще срещне друг французин - № 23 Пол-Анри Матийо, който спечели в петсетова драма срещу Щефан Коубек (Австрия) с 4:6, 7:6(4), 2:6, 7:5, 8:6 в мач, продължил точно 4 часа. Четвъртият поставен Николай Давиденко нямаше особени проблеми срещу друг французин - Марк Жикел, и постигна успех с 6:3, 6:2, 6:3 след 2,20 часа игра и ще се противопостави на сънародника си Михаил Южни, а поставеният под № 8 Гаске се наложи над Игор Андреев (Русия) с 6:3, 6:2, 4:6, 6:4. Междувременно Сесил Каратанчева се класира за четвъртфиналите на турнира в Съпрайз (Аризона, САЩ) с награден фонд 25 хиляди долара, след като разби във втория кръг с 6:0, 6:2 участващата с "уайлд кард" Робин Стивънсън (САЩ), която е 449-а в света в момента. Сесил вече е спечелила 686 долара от наградния фонд и 8 точки за класацията на УТА, а за място на полуфиналите софиянката ще се изправи срещу Магдалена Рибарикова от Словакия.