Американци и съдии съсипаха „Лукойл“

Тимът на „Лукойл Академик“ загуби нещастно от италианския гранд „Бенетон“ с 90:93 в осмия си двубой от група Н, игран в зала „Универсиада“ пред 2000 зрители. Така възпитаниците на Желко Лукаич се нуждаят от още 1 победа, за да си осигурят и на теория продължаването в следващата фаза.
Калоян Атанасов Тимът на „Лукойл Академик“ загуби нещастно от италианския гранд „Бенетон“ с 90:93 в осмия си двубой от група Н, игран в зала „Универсиада“ пред 2000 зрители. Така възпитаниците на Желко Лукаич се нуждаят от още 1 победа, за да си осигурят и на теория продължаването в следващата фаза. Страхотен мач за италианския тим направиха две от американските им звезди – гардът Лайнъл Чалмърс завърши с 30 точки и 3 асистенции, а Марио Остин добави 21 точки и овладя 11 борби. Уили Дийн бе най-резултатен за „Лукойл Академик“ с 28 точки и 3 борби, сърбинът Перо Антич записа „дабъл-дабъл" от 17 точки и 14 борби, а Ненад Чанак реализира 15 точки , всичките от зоната за три точки. Съдийската тройка изглежда също бе облякла екипите на „Бенетон“ и в решителните финални минути на двубоя не спря да подпира гостите. „Студентите“ започнаха разконцентрирани двубоя и позволиха на „Бенетон“ да излезе напред със 7 безответни точки, но благодарение на Уили Дийн и Перо Антич домакините успяха да заличат аванса на италианците, повеждайки с 11:9. Марио Остин бе в основата на добра серия за отбора от Тревизо, с която гостите си осигуриха преднина от 21:14, завършвайки безпроблемно частта с 25:16. Втората част на двубоя започна с поредица от неточни стрелби и за двата тима, като след изтичането на първите 4 минути резултатът бе 29:24 за „Бенетон“. С успешни стрелби от далечно разстояние на Чанак, Стойков и Дийн „Лукойл“ на няколко пъти намали разликата на 2 точки, но полувремето на двубоя дойде при резултат 39:45. Тройки засипаха двата коша след почивката След почивката играчите и на двата отбора показаха невероятна успеваемост в стрелбата от далечно разстояние и в отговор на трите последователни тройки на Чалмърс, Ненад Чанак реализира четири, като така „Лукойл“ поведе с 62:56. Гардът Уили Дийн обаче извърши четвъртото си лично нарушение, което принуди треньора на домакините Желко Лукаич да го остави на пейката. След третата част българският тим имаше предимство от 69:65. В началото на заключителните 10 минути Чалмърс продължи с невероятните си отигравания, като бе в основата на серията от 15:5 точки за „Бенетон“ и гостите дръпнаха с 80:74. Чанак отбеляза петата си тройка в мача, намалявайки на 80:77, но до края на двубоя „Лукойл“ не успя да изравни резултата. 2:30 минути преди финалната сирена Дийн реализира от зоната за три точки в три последователни атаки, съкращавайки аванса на „Тревизо“ на 3 точки - 89:86. Фрапантни грешки на съдиите ощетиха „Лукойл“ Лари О'Банън намали от линията за наказателни удари до 89:88, но в последвалата атака резултатът стана 91:89 за италианците. Тогава съдиите влязоха в играта, отсъждайки безумен двоен дрибъл при контраатака на Тодор Стойков, а в следващата атака на българите капитанът ни бе фаулиран при опит за стрелба от зоната на трите точки, но сигнал за нарушение така и не последва. Така двата тима се изравниха на 2-3 място в групата с показатели от 5 победи и 3 загуби.