„Манчестър Сити“ бие 2:0 „Нюкасъл“, излиза четвърти

Мартин Петров бе определен за един от най-добрите играчи на „Манчестър Сити“ при победата с 2:0 над „Нюкасъл“ в мач от 21-вия кръг на английската Висша лига. Попаденията на стадион "Сейнт Джеймсис Парк" вкараха Елано (38 мин.) и резервата Желсон Фернандес (76 мин.).
Мартин Петров бе определен за един от най-добрите играчи на „Манчестър Сити“ при победата с 2:0 над „Нюкасъл“ в мач от 21-вия кръг на английската Висша лига. Попаденията на стадион "Сейнт Джеймсис Парк" вкараха Елано (38 мин.) и резервата Желсон Фернандес (76 мин.). Мартин бе сред най-активните за "гражданите", като непрестанно тормозеше по лявото крило десния бек на домакините Бейе и не му позволяваше да се включва в офанзивните действия на "свраките". Двубоят започна равностойно с атаки и към двете врати. За "свраките" Обафеми Мартинс и Деймиън Дъф пропиляха добри шанове, а в 20-ата минута Стивън Айрлънд от гостите се засуети в наказателното поле на „Нюкасъл“, вместо да бие към вратата. Възпитаниците на Свен-Горан Ериксон нанесоха своя удар в 38-ата минута, когато Елано откри резултата с левачката след тройна комбинация, в която участие взеха още Стивън Айрлънд и Дарайъш Васел. През второто полувреме мениджърът на домакините Сам Алърдайс пусна в игра Майкъл Оуен. Нападателят можеше да изравни още с първото си докосване на топката. Оуен бе изведен очи в очи с вратаря на гостите Харт, но не успя да го преодолее. В следващите 20-ина минути футболистите на „Нюкасъл“ владееха повече топката, но "гражданите" се бранеха отлично и позволиха на домакините да отправят единствено няколко хаотични удара от далечно разстояние. Футболистите на „Сити“ изчакваха търпеливо подходящия момент да нокаутират съперника си и щастието им се усмихна в 76-ата мунута, когато току-що влезлият като резерва Желсон Фернандес опъна мрежата зад Шей Гивън с премерен шут от дузпата. Второто попадение за гостите пречупи "свраките" и до края на двубоя те стигнаха до една единствена възможност за гол в 88-ата минута, но вратарят Харт се намеси блестящо и предотврати опастността. Най-чистото положение за гол пред Петров се откри в 35-ата минута, но Шей Гивън изби с върха на пръстите си диагоналния удар на нашето момче. В 90-ата минута той отново имаше възможност да се разпише от пряк свободен удар, но ударът му не бе достатъчно силен и попадна право в ръцете на вратаря на домакините. С този си успех отборът на „Манчестър Сити“ набра 39 точки и се изкачи на четвърто място във временното класиране, измествайки „Ливърпул“, който има точка по-малко, но и мач по-малко от "гражданите". Това беше втора победа като гост през сезона за отбора на Мартин Петров. Изравнителен гол на Тайтъс Брамбъл в самия край на двубоя между „Ливърпул“ и „Уигън“ изпрати домакините от "Мърсисайд" извън челната четворка, а гостите с едно място над чертата на изпадащите. Фернандо Торес откри резултата в 49-ата минута след удар от десетина метра. Испанецът се възползва от ниско центриране на Стив Финън, който беше изведен по дясното крило от Стивън Джерард. Капитанът на „Ливърпул“ обаче не можа да изчисти добре центриране от корнер в наказателното поле и Брамбъл оформи крайното 1:1 в 79-ата минута след изстрел от границата на наказателното поле. Така ливърпулци се смъкнаха на пето място във временното класиране, а четвъртото, което дава право на участие в Шампионската лига, зае „Манчестър Сити“. Майкъл Оуен влезе в игра на почивката, записвайки първия си мач на "Сейнт Джеймсис Парк" от началото на ноември. Това пък беше четвърта среща без победа за "свраките". „Блекбърн“, където на проби заминава след два дни нападателят на „Левски“ Валери Домовчийски, изпрати „Съндърланд“ на мястото на „Уигън“ в зоната на изпадащите след минимален успех с 1:0 като домакин. Голът бе дело на Бени Маккарти в 57-ата минута от дузпа. Шест минути преди това Дийн Уитхед пропусна дузпа за гостите, а в 71-ата минута "черните котки" останаха с човек по-малко заради червения картон на Дуайт Йорк. „Дарби Каунти“ отново загуби в последните минути на двубой от английската Висша лига след късен гол на Стелиос Янакопулос за домакините от „Болтън“.