Феърплей на „Евертън“ остави руския „Зенит“ в турнира на УЕФА

Футболистите на „Евертън“ показаха достоен за уважение предколеден феърплей, като въпреки непоклатимата си лидерска позиция изиграха мача срещу холандския АЗ „Алкмаар“ на пълни обороти и победиха като гости с 3:2.
Данаил Кисов Футболистите на „Евертън“ показаха достоен за уважение предколеден феърплей, като въпреки непоклатимата си лидерска позиция изиграха мача срещу холандския АЗ „Алкмаар“ на пълни обороти и победиха като гости с 3:2. „Лалетата“ допуснаха първа загуба в европейските турнири на своя стадион в историята си и отпаднаха от турнира за купата на УЕФА. Тимът участва в Европа от 1977 година и оттогава не е губил във всичките 32 мача, които е играл на своя стадион. Джеймс Вогън вкара третия гол за „Евертън“ в 79-ата минута и прекъсна впечатляващата серия на холандския тим. Загубата на АЗ „Алкмаар“ класира руския шампион „Зенит“ за 1/16-финалите. В другата среща в групата носителят на Купата на Германия постигна успех с 3:1 при гостуването си на „Лариса“. Немците се нуждаеха от задължителна победа и успяха да я постигнат след попадения на Кожлей, Марек Минтал и Харистеас. Испанският „Атлетико“ (Мадрид) успя да измести „Панатинайкос“ от първата позиция в група В, след като ги победи с 2:1. Успехът за „дюшекчиите“ дойде много трудно. Испанците отбелязаха победния гол седем минути след редовното време. В 34-ата минута Димитриос Салпинидис успя да даде преднина за гърците след добър пас на Марсело Матос. Втората част премина под пълния контрол на испанците. С пропуски се проявиха Переа, Шимао и Серхио Агуеро. В 74-ата минута Луис Грасия успя да изравни за „Атлетико“ с хубав удар от границата на наказателното поле. В 81-ата голмайсторът беше изгонен с директен червен картон. В шестата минута от даденото от съдията продължение Шимао изпълни чудесен пряк свободен удар и реализира за 2:1, с което осигури първото място на тима си. Другият отбор от тази група, който се класира за 1/16-финалите за Купата на УЕФА, е „Абърдийн“. Шотландците постигнаха лека победа с 4:0 срещу датския ФК „Копенхаген“. Испанският „Виляреал“ успя да победи като гост АЕК в Атина с 2:1 в група С. Резултатът не се оказа решаващ и двата тима продължават напред на 1/16-финалите на турнира. Пет минути преди почивката Мавуба успя да открие резултата в полза на „Виляреал“. В средата на втората част Ривалдо изпълни точен пряк свободен удар и успя да изравни. Само минута по-късно Томасон върна преднината на отбора си. Другият класирал се напред отбор е италианският „Фиорентина“. „Волетовите“ от Флоренция успяха да победят като домакин „Млада Болеслав“ с 2:1. Головете за италианския тим отбелязаха румънският нападател Адриан Муту от дузпа и неостаряващият голмайстор Кристиан Виери. В дербито на група Д отборите на „Хамбургер“ и „Базел“ не успяха да се победят и завършиха 1:1. Така немците запазиха първата си позиция, а „Базел“ опита всичко срещу германците, за да го измести от първото място. Сега швейцарците ще играят с един от осемте отбора отпаднали от Шампионската лига. Зани от „Базел“ получи втори жълт картон, респективно червен, и остави съотборниците си с човек по-малко. Въпреки това гостите откриха резултата в 58-ата минута с гол на Иван Ергич. Той се възползва от грешка в защитата на „Хамбургер“. В 73-ата минута Ивица Олич успя да изравни, с което оформи и крайния резултат. В другата среща от група Д отстранилият „Локомотив“ (Сф) френски „Рен“ и Динамо (Загреб) направиха самоубийствено равенство 1:1, което изхвърли и двата отбора от турнира. В 57-ата минута Огнян Вукоевич вкара за 1:0, но на хърватите им трябваха две чисти попадения, за да се класират на 1/16-финалите. В 86-ата минута Бруно Шейру пропусна дузпа, отсъдена за нарушение на Карлос срещу Пажис. В 88-ата минута Стефан Мбия успя да изравни, с което оформи крайния резултат. Така „Бран“ с малко шанс се класира за сметка на „Рен“ и „Динамо“.