„Галатасарай“ се класира на 1/16-финалите след уникална драма

Гръцкият „Паниониос“ отпадна от турнира за Купата на УЕФА, след като загуби у дома от френския „Бордо“ с 2:3. Тази загуба на тима от Атина класира повече от драматично турския „Галатасарай“. Столичният тим поведе с 2:0 още през първата част срещу „Бордо“.
Данаил Кисов Гръцкият „Паниониос“ отпадна от турнира за Купата на УЕФА, след като загуби у дома от френския „Бордо“ с 2:3. Тази загуба на тима от Атина класира повече от драматично турския „Галатасарай“. Столичният тим поведе с 2:0 още през първата част срещу „Бордо“. Французите бяха дошли в Гърция само с 14 играчи, но въпреки това не се отказаха да търсят победата и в края на първото полувреме върнаха един гол чрез аржентинската си звезда в нападение Фернандо Кавенаги. Отново той вкара гол в 75-ата минута, като с точен удар прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на гърците. Гостите в края на мача наказаха тима на „Панионис“ чрез Миомбе. Щастлив от цялата тази ситуация се оказа турският тим „Галатасарай“, който постигна целта си и премина груповата фаза на турнира за Купата на УЕФА. „Чим Бом” направи 0:0 с австрийския „Аустрия“ (Виена), но се класира заради загубата на „Паниониос“. Немският „Байер“ (Леверкузен) отнесе с 5:0 конкурента си за първото място в група „Е“ ФК „Цюрих“. По любопитно е, че „аспирините“ сториха това на стадиона на швейцарския първенец. Два гола за победата на „аспирините” реализира руският таран Дмитрий Буликин, а по едно попадение добавиха Вратислав Грешко, Транкило Барнета и Щефан Кислинг. С този успех немският представител завърши на първото място в своята група „Е” с актив от 9 точки, докато швейцарците трябваше да се задоволят с третата позиция в подреждането, която обаче също ги класира за 1/16-финалите на турнира. Екзекуторът на българския ЦСКА в тазгодишното издание на турнира – „Тулуза“ записа първата си победа в груповата фаза на надпреварата срещу „Спартак“ (Москва). Успехът на французите с 2:1 обаче бе без абсолютно никакво значение за крайното им класиране, защото те отдавна бяха загубили шансовете си да продължат напред в състезанието. Германският гранд „Байерн“ (Мюнхен) срази с 6:0 у дома гръцкия „Арис“ и го изхвърли от турнира за Купата на УЕФА. В герой за тима от Мюнхен се превърна италианският нападател Лука Тони, който отбеляза първите четири попадения. Кристиан Лел и Филип Лам се разписаха в края на срещата. „Спортинг“ (Брага) постигна ценен успех с 2:0 срещу сръбския шампион „Цървена звезда“ и се класира в следващата фаза на надпреварата. Победата прати иберийците на второ място в крайното класиране с шест точки. Първи завърши „Байерн“ (Мюнхен) с осем точки. Цървена звезда пък се представи отчайващо слабо и завършва на последното място в групата с нулев актив и едва 2 отбелязани гола. Испанският „Хетафе“ задмина „Тотнъм“ на Димитър Бербатов в крайното класиране на група G на турнира за Купата на УЕФА след победа над белгийския „Андерлехт“ с 2:1. Така скромният отбор от мадридското предградие завоюва първото място в тежката груп. Головоте за испанците отбелязаха през първото полувреме Пабло Ернандес и Фабио Селестини през втората част. До края на мача, футболистите на „Андерлехт“ атакуваха масирано и усилията им се увенчаха с почетно попадение на Сирил Деро. Със спечелените три точки испанците събраха актив от 9 и се класираха на първо място в своята група, докато за белгийците остана третата позиция. Датският представител в груповата фаза на турнира за Купата на УЕФА „Аалборг“ записа малко очаквана победа над „Апоел“ (Тел Авив) като гост с 3:1.