Бербо спаси „Тотнъм“ за Купата на УЕФА

Димитър Бербатов класира „Тотнъм“ за следващата фаза на турнира за Купата на УЕФА, след като вкара изравнителния гол за лондончани при визитата на „Андерлехт“ за 1:1. Бербатов се разписа в 71-ата минута от дузпа, отсъдена за нарушение срещу самия него.
„Класа“ Димитър Бербатов класира „Тотнъм“ за следващата фаза на турнира за Купата на УЕФА, след като вкара изравнителния гол за лондончани при визитата на „Андерлехт“ за 1:1. Бербатов се разписа в 71-ата минута от дузпа, отсъдена за нарушение срещу самия него. 12 отбора се класираха за следващата фаза на турнира за Купата на УЕФА преди последния кръг в груповата фаза. Това са „Байер“ (Леверкузен), „Хамбургер“, „Евертън“, „Тотнъм“, „Атлетико“ (Мадрид), „Виляреал“, „Базел“, ФК „Цюрих“, „Бордо“, „Панатинайкос“, „Спартак“ (Москва) и „Хелзингборг“.Останалата половина от 12 отбора ще стане известна на 19 и 20 декември, когато са мачовете от последния пети кръг в групите. Към 24-те продължаващи напред отбори на 1/16-финалите през пролетта ще се присъединят осемте трети от групите на Шампионската лига. Капитанът на българския национален тим бе резерва в мача в четвъртък вечер, но се появи на терена през второто полувреме, заменяйки Роби Кийн в 59-ата минута. Домакините изненадващо поведоха в резултата в 68-ата минута, когато Мпенза центрира отдясно, Доусън и Закора не успяха да изчистят и Барт Гоор от около 15 метра не остави никакви шансове на Пол Робинсън. Отговорът на Тотнъм обаче не закъсня. Бербатов бе съборен в наказателното поле от Ван Дам. Българският нападател бе точен от бялата точка, като с хладнокръвно изпълнение изпрати вратаря в погрешния ъгъл. До края и двата отбора направиха пропуски. Робинсън спаси два удара на резервата Сирил Теро, а колегата му Зитка отрази изстрели на Джърмейн Дефоу. Четири минути преди края и Бербатов опита късмета си, но Зитка бе на мястото си и спаси. Така в крайна сметка резултатът се запази, което класира „Тотнъм“, а освен това засега го изстреля и на върха в класирането със 7 точки. "Бербатов прави разликата между двата тима. Неговото появяване на терена веднага се усети. Той е играч от световна класа", заяви след мача наставникът на Андерлехт Ариел Якобс. Хетафе излезе на втора позиция с 6 точки в същата група, след като надигра Олборг с 2:1 като гост. Пабло Ернандес даде аванс на възпитаниците на Михаел Лаудруп още в 11-ата минута. Естебан Гранеро реши изхода на двубоя с втори гол 12 минути преди края. Домакините успяха да върнат едно попадение чрез Раде Прица в добавеното време. В последния кръг срещу „Андерлехт“ на испанците им е необходимо и реми, за да са сигурни в участието си на 1/16-финалите през пролетта. Четвъртият „Апоел“ (Тел Авив) също запазва шансове за следващата фаза, въпреки че е с 3 точки, с 2 по-малко от „Андерлехт“. В последния кръг обаче „Апоел“ приема изпадналия вече „Олборг“, докато „Андерлехт“ гостува на „Хетафе“. В група F вече всичко е ясно. „Спартак“ Москва, ФК „Цюрих“ и бившият отбор на Бербатов „Байер“ (Леверкузен) си осигуриха предсрочно участие в следващата фаза на турнира. Московчани се наложиха над ФК „Цюрих“ с 1:0, а „аспирините“ надделяха над „Спарта“ (Прага) със същия резултат. Въпреки загубата швейцарците също продължават напред, а чехите и отстранилият нашия ЦСКА „Тулуза“ отпадат от по-нататъшно участие. Макар и трудно „Спартак“ (Москва) надигра „Базел“ с 1:0 и излезе начело в групата преди мачовете от последния кръг. Автор на единственото и победно попадение бе капитанът на тима Егор Титов в 57-ата минута след двойно подаване с Баженов. „Байер“ също бе максимално затруднен, докато стигне до успех над „Спарта“. В 60-ата минута Байер остана с 10 души на терена, след като капитанът Карстен Рамело видя червения цвят за удар без топка в лицето на Ян Режек. Въпреки това аспирините успяха да изтръгнат победата след гол с глава на Мануел Фридрих в 71-ата минута след. Резултати: Група Е „Байер“ (Леверкузен) - „Спарта“ (Прага) 1:0, „Спартак“ (Москва) - „Цюрих“ 1:0. Група F „Арис“ - „Брага“ 1:1, „Цървена звезда“ - „Болтън“ 0:1. Група G „Олборг“ - „Хетафе“ 1:2, „Андерлехт“ - „Тотнъм“ 1:1. Група H „Аустрия“ (Виена) - „Паниониос“ 0:1, „Бордо“ - „Хелзингборг“ 2:1.