Холандия и Румъния пак заедно на Евро 2008

Вчера в швейцарския град Люцерн бе теглен жребия за финалите на Европейското първенство по футбол през 2008 година в Австрия и Швейцария. Отборите са разделени в 4 групи, като първите два тима от всяка група се класират за четвъртфиналите.
Данаил Кисов Вчера в швейцарския град Люцерн бе теглен жребият за финалите на Европейското първенство по футбол през 2008 година в Австрия и Швейцария. Отборите са разделени в 4 групи, като първите два тима от всяка група се класират за четвъртфиналите. Повече от куриозно в най-желязната група „С“ на европейските финали се събраха отборите на Холандия, Италия, Румъния и Франция. По този начин северните ни съседи ще мерят сили с трима бивши европейски първенци. Всъщност ако родните национали се бяха класирали за Европейското, те щяха да са точно в тази група. Тук трябва да припомним думите на Димитър Бербатов след равенството срещу Албания, което ни лиши от шансове за класиране, когато той заяви, че с тази игра по-добре да не ходим на европейското и да се излагаме. Шампионатът на континента ще се проведе от 7 до 29 юни догодина в градовете Женева, Берн, Базел, Цюрих, Инсбрук, Залцбург, Клагенфурт и Вие. Мачът на откриването на 6 юни ще бъде между съставите на Швейцария и Чехия. В същото време Европейската футболна централа (УЕФА) очаква рекордни приходи от 1,25 милиарда евро от континенталния шампионат. Сумата е с около 45 процента по-висока в сравнение с Евро 2004 в Португалия, когато в касата на организацията влязоха 852 милиона евро. Голяма част от приходите - около 64 процента, ще бъде генерирана от продажбата на телевизионните права, около 20 процента пък ще дойдат от спонсорските договори, а само 7 процента са от билети за всичките 31 мача от финалната фаза. Разходите за организацията на турнира се очаква да достигнат около 650 милиона евро. Тук е включен и наградният фонд от 185 милиона евро, който ще си поделят 16-те финалисти в зависимост от класирането си в надпреварата.