Бихме и „гаучосите“, здравей, Олимпиада!

Българският национален отбор по волейбол постигна невероятен успех, спечелвайки квота за Олимпиадата в Пекин 2008 г., след като в последния си мач от турнира за Световната купа в Токио надделя над Аржентина с 3:0 гейма (25:17, 25:22, 25:23).
Калоян Атанасов Българският национален отбор по волейбол постигна невероятен успех, спечелвайки квота за Олимпиадата в Пекин 2008 г., след като в последния си мач от турнира за Световната купа в Токио надделя над Аржентина с 3:0 гейма (25:17, 25:22, 25:23). „Лъвовете“ влязоха на турнира с „уайлд кард“, но изиграха невероятен шампионат и завършиха с 9 победи и само две загуби, което ни гарантира място в тройката. Нашите започнаха вихрено в първия гейм и поведоха убедително с 8:3 и 16:9 точки на двете технически паузи, като имахме смазващо предимство в атака, защита и блокада главно благодарение на изявите на Казийски и разпределителят Жеков. При 11:19 наставникът на „гаучосите“ Уриарте взе прекъсване, но Пламен Константинов блокира Чавес за 21:12. Аржентинецът се реваншира с няколко забивки, а атака на Казийски излезе в аут, но Матей бе безкомпромисен, завършвайки първия сет за 25:17. Във втория гейм със силна игра на Шолтис и Гарсия аржентинците поведоха с 8:5 на първата пауза. Силната ни блокада реши двубоя Пред угрозата да загубим важен гейм нашите се мобилизираха и с нападение на Цветанов през центъра и блок на Евгени Иванов изравнихме за 9:9. Казийски показа класата си с мълниеносна забивка, но после направи грешка, която само разяри волейболист № 1 на Европа за 2006 г., и след неспасяемо негово нападение от втора линия се оттеглихме с две точки аванс на втората пауза – 16:14. При 17:20 аржентинците взеха таймаут, след който Евгени Иванов спря Чавес. Ас на Гарсия направи резултата 22:20 за нас, но Владо Николов реализира за 24:21, а грешка на Аржентина в сервиса ни даде и втория сет – 25:22. В началото на третия гейм аржентинецът Ордуна показа невероятни футболни умения в защита, но това не впечатли особено капитана ни Пламен Константинов, който безпощадно заби в полето на противника. При 8:11 в частта съперникът пръв поиска таймаут, след който дръпна с 13:12, и от своя страна нашият наставник Мартин Стоев взе прекъсване. Със силна серия българите поведоха с 16:13, но Аржентина не се отказа да се бори. Гарсия направи няколко силни атаки, а в защита южноамериканците изглеждаха безгрешни. Матей Казийски бе избран за играч на мача Нашите допуснаха няколко грешки в нападение, а неспасяем сервис на Гарсия изведе съперника напред – 19:18. Атака на Шолтис отляво вбеси Мартин Стоев, но Жеков направи навременна блокада и при 21:20 за нас Уриарте взе таймаут. Блокада на играча на мача Казийски ни даде мачпойнт при 24:22, а Матей завърши всичко с атака отдясно – 25:23, 3:0 гейма и България е на Олимпиадата в Пекин!