Йордан Лечков: С Пенев отборът играе все по-добре

Чудото България да се класира на европейските футболни финали догодина в Австрия и Швейцария не можа да се случи, въпреки, че трикольорите спечелиха и последния си мач, като гости на Словения, с 2:0 в сряда вечерта. Само точка не стигна на избраниците на Димитър Пенев да изпреварят Холандия.
Георги Иванов Чудото България да се класира на европейските футболни финали догодина в Австрия и Швейцария не можа да се случи, въпреки че „трикольорите“ спечелиха и последния си мач като гости на Словения с 2:0 в сряда вечерта. Само точка не стигна на избраниците на Димитър Пенев да изпреварят Холандия. Въпреки това съдбата на Стратега като национален селекционер изглежда в по-добра светлина. Вицепрезидентът на БФС Йордан Лечков заяви, че под ръководството на Пената отборът играе по-стабилно от мач на мач. Това е поредният сигнал, че част от футболните началници у нас държат мировянецът да остане начело на представителния ни тим и за следващия квалификационен цикъл за световното в ЮАР през 2010 година, коментират хора от футболната ни централа. До средата на декември Пенев трябва да направи подробен анализ за представянето на отбора в мачовете срещу Холандия, Румъния, Словения, Албания и Люксембург и Беларус за последните почти две години и защо нашите не се класираха за първенството на Стария континент. Бившият защитник на ЦСКА и „Локомотив“ (Сф) ще трябва да направи оценка и за мачовете, водени от Христо Стоичков и Станимир Стоилов, да очертае пътя за развитието на отбора, както и начина, по-който предвижда да го класира за Мондиала. Последното е най-важната точка от доклада му пред изпълкома и от това зависи дали ще получи подкрепа за новия манда, или ще трябва да се водят преговори с чужденец. Засега такива не са водени, само са направени проучвания, довериха хора от ръководството на БФС. В сряда вечер в Словения отборът на България приключи с победа участието си в квалификациите за Европейско първенство в група G. Нашите удариха с 2:0 Словения с късни голове на Благой Георгиев и Димитър Бербатов и събраха 25 точки. Начело завърши Румъния с 29, а Холандия е 2-ра с 26. Домакините завършиха мача с десет души, след като в последната минута на първото полувреме Боян Йокич беше изгонен с директен червен картон. Двата отбора започнаха срещата без напрежение, но все пак по-чистите голови положения в началото на срещата бяха пред българската врата. В последните пет минути на полувремето българите натиснаха съперника си и благодарение на Христо Йовов успяха да спечелят числено превъзходство за втората част. Йовов напредна сам срещу вратаря на Словения Самир Ханданович, но беше застигнат и съборен от Боян Йокич. Реферът от Англия Хауърд Милтън Уеб изгони 21-годишния ляв бек, който играе за „Сошо“. Въпреки численото си превъзходство през второто полувреме българите не създадоха никакви голови положения 35 минути. Опитите за центрирания на Мартин Петров и Димитър Телкийски по фланговете не донесоха кой знае какво. В 81-вата минута обаче Благой Георгиев с далечен удар от 25 метра прати топката в мрежата на Ханданович. 2:0 стана в 84-тата минута, като автор на попадението стана Димитър Бербатов. Благой Георгиев му подаде от дълбочина, капитанът се измъкна от изкуствената засада, излезе сам срещу вратаря и технично го преодоля. При завръщането си в родината националите ни бяха принудени да кацнат в Пловдив, тъй като столичното летище бе затворено заради мъглата. Повечето от избраниците на Димитър Пенев се наложи да се прибират с таксита и автобуси до столицата, защото играещите в чужбина имаха да се прекачват на други полети. Само Мартин Петров, Стилиян Петров и Станислав Ангелов отърваха неудобството, тъй като предпочетоха от Словения направо да се прибират към Англия и Германия, където играят.