Руска рулетка погуби англичаните на "Уембли"

Англия отпадна злощастно от финалите на Евро 2008, след като загуби в последния си домакински мач с 2:3 от Хърватия. Равенството класираше англичаните, но след провала на „Уембли” те бяха изпреварени от тима на Русия, който надви аутсайдера Андора с 1:0 като гост.
Данаил Кисов Англия отпадна злощастно от финалите на Евро 2008, след като загуби в последния си домакински мач с 2:3 от Хърватия. Равенството класираше англичаните, но след провала на „Уембли“ те бяха изпреварени от тима на Русия, който надви аутсайдера Андора с 1:0 като гост. Веднага след крушението на националния отбор се състоя спешна среща на Английската футболна асоциация, която излезе с решение да уволни мениджъра Стив Макларън. Бившият мениджър на „Мидълзбро“ ще получи компенсация в размер на 2,5 милиона паунда за преждевременното прекратяване на договора му. Англия за последно не е участвала на финали на Евро 1984 г. във Франция. Последният голям финал, пропуснат от родината на футбола, е Мондиал 1994 в САЩ, когато завърши трета след Норвегия и Холандия. Хърватските футболисти от своя страна вече потриват ръце в очакване да си изпълнят обещанията някои руски олигарси, които обещаха при тяхна победа мерцедеси, банкноти и какво ли още не. Капело е готов да поеме Англия Бившият наставник на „Реал“ (Мадрид) Фабио Капело е изразил своето желание да стане селекционер на Англия. Преди няколко часа ФА уволни селекционера на британците Стив Макларън и вече се спрягат нови имена за треньор на островитяните. „Да работи за Англия е чест за всеки специалист. Това може да е предложение, което не може да се откаже“, каза Капело, който е бил наставник още на „Ювентус“, „Рома“ и „Милан“, както и на националния отбор на Италия. Други варианти за национален селекционер са наставникът на „Астон Вила“ Мартин О` Нийл и бившият треньор на „Челси“ Жозе Моуриньо. След мача между Андора и Русия (0:1) холандския треньор на руснаците Гуус Хидинк заяви: „В тази група всички играха „Руска рулетка“ и накрая ние спечелихме.“ В друга заплетена група Португалия завърши 0:0 с Финландия у дома и се класира за Евро 2008. Възпитаниците на Фелипе Сколари се нуждаеха поне от равенство в мача срещу скандинавците и успяха да го постигнат, въпреки че нямаше да бъде незаслужено, ако бяха стигнали до победата. Полша, която още в събота си бе осигурила участие на финалите, завърши 2:2 при гостуването си в Сърбия и финишира на първо място в групата. Сърбия без нито една загуба срещу преките противници в групата не можа да се класира за Евро 2008, поради издънките срещу Казахстан и Армения, които се оказаха фатални за амбициите им. Световните шампиони от Италия победиха очаквано с 3:1 Фарьорските острови и завърши на първо място в група В на европейските квалификации. Селекционерът на „скуадра адзура“ Роберто Донадони бе дал почивка на някои от титулярите поради факта, че тимът си осигури класирането още в събота. Другият тим от групата, класирал се за Евро 2008 - Франция, не можа да победи Украйна като гост, завършвайки 2:2. Домакините поведоха с гол на Андрий Воронин от 20 м в 13-ата минута. С попадения на Тиери Анри (20) с левия крак и Сидни Гову (34) „петлите“ излязоха напред още преди почивката. Веднага след нея вратарят им Себастиян Ферй направи досадна грешка като се опита да хване топката с една ръка след слаб прехвърлящ удар на Андрий Шевченко с глава, но я изпусна зад голлинията. Турция не допусна изненада в група С и си осигури участие на Евро 2008 след победа над Босна и Херцеговина с 1:0. Възпитаниците на Фатих Терим се нуждаеха от задължителна победа и успяха да я постигнат, след гол на Нихат през първото полувреме. Чехия завърши първа в евроквалификационна група D след победа при гостуването на Кипър с 2:0. Чехите имаха по 26 точки с Германия и се нуждаеха от победа да запазят първото си място, като целта бе изпълнена след голове на Даниел Пудил и Ян Колер. Преследвачът на чехите Германия не можа да победи Уелс като домакин, завършвайки 0:0, и се трябваше да се задоволи с второто място в групата. Швеция се присъедини към Испания за Евро 2008 след победа над Латвия с 2:1. „Ла Фурия“ спечелиха домакинството си на Северна Ирландия с 1:0 с гол на полузащитника на „Барселона“ Шави Ернандес в 52-рата минута. Урните за жребия за Евро 2008 I урна: Швейцария (домакин), Австрия (домакин), Гърция (шампион), Холандия (с най-добри показатели в квалификациите); II урна: Хърватия, Италия, Чехия, Швеция; III урна: Германия, Румъния, Португалия, Испания; IV урна: Полша, Франция, Турция, Русия