Надал се измъкна от „златната група“

Рафаел Надал победи сърбина Новак Джокович с 6:4, 6:4 в последния си мач от „златната група“ на финалния турнир по тенис на най-добрите 8 - „Мастърс къп", с награден фонд 4,45 милиона долара и се класира на полуфиналите.
Калоян Атанасов Рафаел Надал победи сърбина Новак Джокович с 6:4, 6:4 в последния си мач от „златната група“ на финалния турнир по тенис на най-добрите 8 - „Мастърс къп", с награден фонд 4,45 милиона долара и се класира на полуфиналите. Вторият в основната схема Надал достигна до успеха за 1,44 час. Испанецът започна много силно мача и с два бързи пробива поведе с 4:0. №3 Джокович, който вече беше елинимиран от надпреварата за титлата, успя да намали до 3:4, но до края на сета Надал не допусна нов брейк и спечели с 6:4. Втората част беше далеч по-равностойна с множество красиви отигравания. Испанецът проби рано в третия гейм, но сърбинът не се предаде. При 3:4 Джокович пропусна три възможности да изравни резултата, след което Надал затвори мача с 6:4. Сърбинът изглеждаше уморен и изнервен в по-голямата част на двубоя и в резултат на това допусна повече от 30 непредизвикани грешки, което се оказа фатално и той напуска турнира с три загуби. Надал пък се надяваше Ферер и Гаске да излъчат победител в два сета или сънародникът му да спечели, за да бъде сигурен за мястото си на полуфиналите. Ако Гаске обаче бе победил с 2:1 сета, за класирането напред щяха да се гледат показателите от спечелените геймове в мачовете между тримата тенисисти. Така Новак Джокович остана само с 90 000 долара от наградния фонд от участието си в групата, докато победата на Рафаел Надал увеличи банковата му сметка с още 120 000 долара. В другия двубой от същата група испанецът Давид Ферер разби с 6:1, 6:1 Ришар Гаске и по този начин изхвърли французина от надпреварата за титлата. В началото на двубоя Гаске изненадващо проби сервиса на опонента си, което не бе правил в предишните два мача помежду им. Това като че ли само разяри осмия в света Ферер, който до края на сета тотално доминираше и след три поредни пробива в подаването на Гаске затвори сета само за 26 минути с печеливш форхенд, попаднал на линията на игрището. Ферер започна втория сет с убийствени ретури и неспасяеми форхенди и набързо поведе с 2:0 гейма. Гаске за първи път в двубоя спечели сервиса си за 1:2 гейма, но загуби четвъртия гейм с 22-рата си непредизвикана грешка. Това като че ли съвсем сломи съпротивата на №6 в света, а Ферер завърши по шампионски и втория сет, забивайки неотразим ас, пикирал в полето на Гаске със скорост от 144 километра в час за 6:1. По този начин Ферер спечели „златната група“ с три победи и измъкна сънадодника си Надал напред до полуфиналите на турнира.