Ферер обърна Надал на „Мастърс“ в Шанхай

Давид Ферер (Испания) успя да обърне сънародника си Рафаел Надал с 2:1 сета (4:6, 6:4, 6:3) в мач от Златната група на мъжкия тенис турнир „Мастърс“ в Шанхай вчера. Двубоят продължи три часа без десет минути, като борбата бе за всяка точка .
Георги Иванов Давид Ферер (Испания) успя да обърне сънародника си Рафаел Надал с 2:1 сета (4:6, 6:4, 6:3) в мач от Златната група на мъжкия тенис турнир „Мастърс“ в Шанхай вчера. Двубоят продължи три часа без десет минути, като борбата бе за всяка точка. По-рано в среща от същата група Ришар Гаске (Франция) победи Новак Джокович (Сърбия) с 2:0 сета (6:4, 6:2). С този си успех Ферер оглави класирането в групата, тъй като и той, и Надал биха в първите си срещи. Така Давид почти със сигурност си осигури място на полуфиналите на турнира. От досегашните мачове между сънародниците статистиката е в полза на Надал, който има четири победи, а за Ферер това е трети успех. Последният мач между двамата испанци беше на „U.S. Open“, където 6-ият тогава Ферер победи в четирисетов мач. 21-годишният Надал за трета поредна година е № 2 в класацията на мъжкия професионален тенис. Този сезон спечели шест титли, взе за трети пореден път „Ролан Гарос“ и за втора поредна година стигна финалите на „Уимбълдън“. Най-добрият му резултат през втората половина на тази година беше класирането му за финала на „AMS Paris“, по пътя към Шанхай. Ферер за първи път тази година завършва в Топ 10 на световния тенис. Спечели три титли, а достигането му на полуфинали на „U.S. Open“ го изкачи от 15-о на 8-о място. Ферер и Надал са единствените тенисисти, които тази година са спечелили над 20 мача на червен корт и твърда настилка в турнирите на АТР. Новак Джокович пък почти отпадна от заключителния турнир. Така сърбинът ще завърши по неприятен начин един изключителен за него сезон. Финалистът от откритото първество на САЩ падна от Надал в първия ден на турнира, като именно срещу испанеца ще бъде последният му двубой в Китай в четвъртък. В мача между двамата дебютанти Гаске доминираше от началото до края и напълно заслужено се поздрави с крайния успех след 1 час и 26 минути игра. Това е първа победа на французина в третия му мач срещу Новак на турнири на ATP. Далеч от страстите на турнира в Шанхай Апелативната комисия на АТП отмени глобата от 2 хиляди долара на руския тенисист Николай Давиденко. Руснакът, номер 4 в света, бе санкциониран, че не е положил достатъчно усилия в играта си при загубата от 102-ия в класацията Maрин Чилич (Хърватия) с 6:1, 5:7, 1:6 на 25октомври в среща от втория кръг на турнира по тенис в Санкт Петербург с награден фонд 1 милиона долара. Затова от управата на световния тенис се усъмниха в уреждане на мача. „След внимателно разглеждане и анализиране на видеозаписа от срещата решихме, че жалбата на Давиденко е основателна и глобата от 2 хиляди долара трябва да бъде отменена", заяви председателят на Апелативната комисия на АТП Гейл Брадшоу. Името на Давиденко беше замесено в най-големия скандал в тениса за уговорени мачове, който избухна преди около три месеца, когато бяха анулирани залози за мача на поставения под номер 4 руснак от втория кръг на турнира в Сопот (Полша) в началото на август срещу Мартин Васало Архело (Аржентина). Букмейкърите оповестиха, че за срещата са били заложени около 7 милиона долара, което е с десет пъти повече от обичайната сума за подобно спортно събитие.