„Лукоил Академик“ разгромен с 21 точки в Рига

Българският баскетболен първенец „Лукойл Академик“ претърпя разгромна загуба при дебюта си в тазгодишното издание на турнира за Купата на УЛЕБ.
„Лукоил Академик“ разгромен с 21 точки в Рига Българският баскетболен първенец „Лукойл Академик“ претърпя разгромна загуба при дебюта си в тазгодишното издание на турнира за Купата на УЛЕБ. Възпитаниците на Желко Лукаич отстъпиха в гостуването си на латвийския „АСК Рига“ със 58:77, като се представиха далеч под възможностите си. Българите бяха равностойни на своя съперник само през първото полувреме, като на почивката латвийците се оттеглиха с аванс от само 2 точки – 30:28. След паузата „Лукоил“ показа изключително слаба игра, като баскетболистите ни допуснаха огромен технически брак в отиграванията си. В същото време домакините реализираха куп тройки и категорично спечелиха третата четвърт с 31:16, което предреши и крайния изход на срещата. В последната част „студентите“ се опитаха да осъществят някакъв обрат, но усилията им останаха безрезултатни и българите отстъпиха с 58:77. Най-резултатен за „Лукоил Академик“ бе Перо Антич с 22 точки, Ристе Стефанов реализира 14, а американецът Донта Смит успя да вкара само 10 точки. Преди началото на двубоя домакините бяха подготвили с кратка, но ефектна церемония по повод 50-годишния юбилей на първия финал в европейските баскетболни турнири, провел се през 1958-ма, когато „АСК Рига“ побеждава именно българския „Академик“. Срещата се игра пред 6500 зрители, сред които президентът на Латвия Вайра Вике и шефът на „Лукойл-България“ Валентин Златев. „Първо искам да поздравя „АСК Рига“ за заслужената победа. Те играха много енергично в защита и ни дублираха, на което не успяхме да се противопоставим. През първата част не позволихме на съперника да ни отбележи точки след бързи контраатаки, но след почивката на практика се предадохме. 22-те ни грешки в нападение говорят достатъчно за двубоя. Ще анализираме слабостите си и се надявам да играем по-добре в следващите мачове“, лаконичен бе наставникът Лукаич.