Русия стана отборен победител на световното по бокс в Чикаго

Русия стана отборен шампион на завършилото световно първенство по бокс в Чикаго. Момчетата на треньора Александър Лебзяк спечелиха три титли, три сребърни и два бронзови медала.
Тодор Янакиев Русия стана отборен шампион на завършилото световно първенство по бокс в Чикаго. Момчетата на треньора Александър Лебзяк спечелиха три титли, три сребърни и два бронзови медала. В категория до 54 кг руснакът Сергей Водопянов победи с 16:14 точки монголеца Енкбат Бадар-Уган. В следващата категория до 57 кг Албер Селимов от Русия победи Васил Ломашенко от Украйна с 16:11 т. Третият руски шампион е Матвей Коробов, който в категория до 75 кг надделя над Алфонсо Бланко от Венецуела по категоричен начин - 29:4 т. До титли не можаха да стигнат други трима представители на източноевропейската страна – Генади Ковальов (до 64 кг) и Артур Бетербиев (до 81 кг) и Рахим Чакиев (до 91 кг). Те загубиха финалните двубои съответно от Серик Сапийев от Казахстан (5:20 т.), Абос Атоев от Узбекистан (17:20 т.) и Клементе Русо от Италия (6:7). Освен руското като цяло бе много добро представянето на отборите от бившите съветски републики. Най-голямата изненада на първенството обаче бе италианският тим с треньор бившия световен шампион за професионалисти в тежка категория Франческо Дамяни. От Чикаго за Ботуша с титла, освен Русо си тръгна и Роберто Камареле, който в най-тежката категория победиди Вячеслав Глажков от Украйна с 24:14. До 60 кг Доменико Валентино загуби на финала от англичанина Франки Гавин с 10:18, а до 51 кг друг италианец - Пикарди спечели бронзов медал. Пред собствена публика отборът на САЩ записа най-доброто си представяне на световно първенство от много години насам. Американците спечелиха две първи места. В категория до 51 кг Рауши Уорън победи Джонгджихор (Тайланд) с 13:9. А в категория до 69 кг Деметриус Андраде спечели срещу друг тайландец - Нон Бонджумнонг, след като във втория рунд съперникът му получи лекарска забрана да продължи срещата. В най-леката категория до 48 кг шампион стана китаецът Зу Шимин, победил Хари Танамор от Филипините с 17:3. Първенството премина без участието на отбора на Куба, тъй като диктаторът Фидел Кастро не пусна боксьорите от страната, опасявайки се, че част от тях ще останат в САЩ. Далеч под очакванията се представиха българските боксьори като нито един от тях не успя да стигне до медал. Призьорите по категории: 48 кг - 1. Зу (Китай), 2. Танамор (Филипини), 3. Убали (Франция) и Руенроенг (Тайланд). 51 кг - 1. Уорън (САЩ), 2. Джонгджихор (Тайланд), Мамадов (Азербайджан) и Пикарди (Италия). 54 кг - 1. Водопянов (Русия), 2. Бадар-Уган (Монголия), 3. Аройо (Португалия) и Мъри (Англия). 57 кг – 1. Селимов (Русия), 2. Ломашенко (Украйна), 3. Килик (Турция) и Ли (Китай). 60 кг - 1. Гавин (Англия), 2. Валентино (Италия), 3. Тишенко (Русия) и Ким (Северна Корея). 64 кг - 1. Сапийев (Казахстан), 2. Ковальов (Рус), 3. Кавачи (Япония) и Сондърс (Англия). 69 кг - 1. Андраде (САЩ), 2. Бонжумнонг (Тайланд), 3. Киличи (Турция) и Ханати (Китай). 75 кг - 1. Коробов (Русия), 2. Бланко (Венецуела), 3. Деревянченко (Украйна) и Кахтияр (Казахстан). 81 кг - 1. Атоев (Узбекистан), 2. Бетербиев (Русия), 3. Шиналишев (Казахстан) и Семиотас (Латвия). 91 кг - 1. Русо (Италия), 2. Чакиев (Рус), 3. Юшан (Китай) и М’Бумба (Франция). Над 91 кг. - 1. Камареле (Италия), 2. Глажков (Украйна), 3. Тимурзиев (Русия) и Занг (Китай).