Хирвонен спечели рали „Япония“

Финландецът Мико Хирвонен с „Форд Фокус“ стана победител в автомобилното рали на Япония - 14-и от общо 16-те старта за световно първенство по автомобилизъм. Хирвонен изпревари с 37,4 секунди испанеца Дани Сордо със „Ситроен С4“ и с 4 минути и 33,7 секунди своя съотборник Хенинг Солберг от Норвегия.
Калоян Атанасов Финландецът Мико Хирвонен с „Форд Фокус“ стана победител в автомобилното рали на Япония - 14-и от общо 16-те старта за световно първенство по автомобилизъм. Хирвонен изпревари с 37,4 секунди испанеца Дани Сордо със „Ситроен С4“ и с 4 минути и 33,7 секунди своя съотборник Хенинг Солберг от Норвегия. След отказването на водача във временното класиране за световно първенство Маркус Грьонхолм с „Форд Фокус“, Мико Хирвонен поведе в класирането и записа третата си победа в рали за световен шампионат след Австралия през 2006 г. и Норвегия в началото на тази година. След ралито на Япония статуквото в класирането за световно първенство за пилоти се запази: Маркус Грьонхолм има 4 точки аванс пред трикратния световен шампион Себастиан Льоб от Франция със „Ситроен С4“. В същото време пилотът на автомобилния клуб ИРТ Емил Виденов спечели втората си поредна титла в шампионата „Купа „Шкода Фабия“, след като прекият му конкурент Николай Диков от клуб „Стара Загора моторспорт“ финишира втори в състезанието. По този начин Виденов в края на шампионата събра 48 точки и изпревари с 4 старозагорския студент и в края на годината ще прибере втората поредна „Шкода Румстър“, наградата на „Еура Тек“ за шампиона. Трети в годишното класиране на „Купа „Шкода Фабия“ излезе Пламен Камбуров („Антотранс рейсинг тим“), който във финала завърши на шеста позиция и събра 29 точки. Победителят в състезанието е Георги Караджов от „Автолукс“, който атакува прецизно Николай Диков от вътрешната страна на петия завой след старт-финалната права, и от четвъртата обиколка до финала остави Диков в позицията на догонващ. Шампионът в Х2 и Х3 Цветан Илиев „СN Сис рейсинг тим“ с „Хонда Сивик“ спечели състезанието на писта „Дракон-а“ и в края на сезона стана единственият пилот в целия пистов шампионат, който има седем победи от осем старта. Победата в Пловдив бе общо 13-ото поредно първо място за пилота в последните два шампионата. При това Илиев, който направи грешка във втората обиколка и изостана, почти напълно повтори атракцията си от София. Както под Бояна, така и сега на калояновското трасе той успя до края на състезанието да задмине всички 18 автомобила и да победи втория в класирането - Петър Петров „Автотранс рейсинг тим“ с „ВАЗ 2105“ със 7,797 сек. Трети в този общ старт на двете обединени групи е Стефан Панчугов („СП Рейсинг“ също с „ВАЗ 2101“), останал на 8,153 сек от Илиев и на 0,156 сек от Петров. Състезанието в клас Х1 бе спечелено от Красимир Кандиларов ( „Етър рейсинг тим“), който завършва сезона с втора поредна титла в класа си след тази в планинското първенство.