ЮАР грабна световната титла по ръгби

Отборът на ЮАР стана световен шампион по ръгби за втори път в историята си, след като на финала победи защитаващия титлата си отбор на Англия с 15:6 (9:3 на полувремето). Срещата се игра пред 80 000 зрители на "Стад дьо Франс" в парижкото предградие Сен Дени.
Отборът на ЮАР стана световен шампион по ръгби за втори път в историята си, след като на финала победи защитаващия титлата си отбор на Англия с 15:6 (9:3 на полувремето). Срещата се игра пред 80 000 зрители на "Стад дьо Франс" в парижкото предградие Сен Дени. Нито един от двата отбора не успя да направи пробив в мача, като 12 от точките за южноафриканците отбеляза водещият реализатор на първенството Пърси Монтгомъри, който вкара четири наказателни удара. Англичаните се надяваха да станат първия отбор, спечелил две поредни световни титли по ръгби и загубата донесе огромно разочарование за островитяните, които преживяха „черна“ спортна седмица, след като в сряда футболният тим на „трите лъва“ загуби с 1:2 от Русия при гостуването си на „Лужники“ и по този начин остана с нищожни шансове да играе на „Евро 2008“. „Моите играчи се представиха фантастично, достигайки до финала. Един ден те ще разберат какво са постигнали и ще бъдат наистина горди от себе си“, сподели въпреки загубата треньорът на англичаните Браян Аштън. Африканците доминираха в двубоя главно заради невероятната си защита, като момчетата на Фил Викъри спечелиха с невероятен дух за сметка на изобретателността в атака. Тимът на ЮАР стана шампион за втори път след успеха си у дома през 1995 година.