Крах за клубовете от Италия и Холандия в евротурнирите

В първия кръг от турнира за Купата на УЕФА се получиха куп изненади. Едни от водещите първенства на Стария континент - италианското и холандското, останаха само с по един представител в груповата фаза на турнира, след като всички останали отпаднаха безславно. Гръцките тимове сътвориха истински фурор, като всичките им пет отбори продължиха в групите на втория по сила европейски клубен турнир.
Данаил Кисов В първия кръг от турнира за Купата на УЕФА се получих куп изненади. Едни от водещите първенства на Стария континент - Италия и Холандия, останаха само с по един представител в груповата фаза на турнира, след като всички останали отпаднаха безславно. Гръцките тимове сътвориха истински фурор, като всичките им пет отбори продължиха в групите на втория по сила европейски клубен турнир. Голяма изненада е изхвърлянето от по-нататъшно участие на испанския „Сарагоса“ от „Арис“. Испанците победиха с 2:1, но в първата среща в Солун бяха загубили с 0:1 и с повече голове на чужд терен, отборът от южната ни съседка продължи напред. Там където не намериха място български представители „Локомотив“ (София), „Литекс“ и ЦСКА. въпреки не лошите си игри. АЗ „Алкмаар“ остана единствения представител на холандския клубен футбол, който намери място сред 40-те отбора в груповата фаза на турнира. Холандците продължиха напред, след неубедително нулево равенство с португалския „Пасош де Ферейра“ на своя стадион, но след победата с 1:0 като гост в първия мач елиминира противника си. По този начин АЗ Алкмаар отсрами представителите на родината си, след като останалите четири тима – Аякс, „Хееренвеен“, „Грьонинген“ и „Твенте“ отпаднаха безславно от надпреварата. Гранда Аякс напусна турнира след срамна загуба с 2:3 вкъщи от „Динамо“ (Загреб). Италианският „Палермо“ подцени турнира и загуби нелепо подобно на българския ЦСКА. Само секунди преди края сицилианците се виждаха в груповата фаза на турнира, но плановете им се провалиха. Италианците бяха победили с 1:0 в първата среща чешкия „Млада Болеслав“ като гости и малко преди края на срещата на своя стадион “Ренцо Барбера”, резултатът бе 0:0. Тогава обаче Седлачек от гостите отбеляза малко случаен гол и по този начин изравни общи резултат от двете срещи. И след изпълнение на дузпи чехите се оказаха по хладнокръвни и осигуриха победата с 5:2 и продължаването в груповата фаза на УЕФА. Същата участ сполетя и тима на „Сампдория“, който бе отстранен от „Алборг“. Датският тим ще играе в груповата фаза на надпреварата след две равенства. Първата среща в Генуа завърши при 2:2, а реваншът – 0:0. Друг тим от „калчото“ „Емполи“ инкасира класическа загуба с 0:3 от „Цюрих“. Колар откри за домакините в 37-ата минута. При този резултат завърши първата част. Два късни гола обезсмислиха мача на стадион “Лецигрунд”. Абди вкара за 2:0 в 78-ата минута, а Алфонс след 4 минути. Бившият клуб на българския национал Валери Божинов „Фиорентина“ с голяма мъка успя да се класира напред. “Виолетовите” победиха с 5:4 след изпълнение на дузпи скромния холандски тим „Грьонинген“, като редовното време и продълженията завършиха при резултата, получен и в първия мач в Ниската земя – 1:1. Гръцкият „Лариса“ изхвърли „Блекбърн“ от турнира за Купата на УЕФА, въпреки че спечели реванша с 2:1. В първата среща „Роувърс“ загуби с 0:2. Друг английски тим „Евертън“ бе на косъм от изпадане от надпреварата. Момчетата на Дейвид Мойс губеха с 1:2 по-малко от 20 минути преди края на срещата, но именно тогава показаха характер и съумяха дори да победят съперника си с 3:2. Първата среща в Англия бе завършила наравно 1:1. Влезлият като резерва френски нападател на „Болтън“ Никола Анелка класира своите за груповата фаза на турнира, след като отбеляза единственото попадение за „Уондърърс“ в двубоя им с македонския „Работнички“. Бившият отбор на Димитър Бербатов Байер (Леверкузен) продължи в следващата фаза на турнира за Купата на УЕФА, въпреки че претърпя загуба с 2:3 от португалския Униао (Лейрия) във втората среща между двата отбора от първия кръг на надпреварата. Мачът на “БайАрена” преди две седмици бе завършил с победа 3:1 за “аспирините” и така те продължиха в груповата фаза на турнира. Германският колос „Байерн“ (Мюнхен) продължава в групите на УЕФА след втора победа над „Беленензес“ Фаворит за трофея в турнира за Купата на УЕФА според букмейкъра Sportingbet надделяха с 2:0 и с общ резултат 3:0 продължават уверено напред. Головете за „баварците“ отбелязаха италианския национал Лука Тони в 68-та минута и Алтънтоп девет минути по-късно. Кошмарът на „Левски“ финландския „Тампере“ отпада от „Бордо“. На френска земя скандинавците завършиха 1:1, но в първата среща бяха загубили, като домакини с 2:3. Двата гола в мача паднаха само за една минута в началото на второто полувреме, като първо Чамак откри за домакините, а игралият и срещу „Левски“ Яри Оянпера изравни веднага след подновяването на играта. Резултати в турнира за Купата на УЕФА І кръг, реванши: „Панатинайкос“ (Гър) - „Артмедия“ (Слвк) 3:0 (2:1 в първия мач) „Рапид“- Букурещ (Рум) - „Нюрнберг“ (Гер) 2:2 (0:0) „Анортозис“ (Кип) - „Тотнъм“ (Анг) 1:1 (1:6) „Локомотив“ Москва (Рус) - „Мидтиланд“ (Дан) 2:0 (3:1) „Кайзери Ерчейешспор“ (Тур) - „Атлетико“ М (Исп) 0:5 (0:4) „Хелзингборг“ (Шв) - „Хееренвеен“ (Хол) 5:1 (3:5) „Хамбургер“ (Гер) - „ЛИТЕКС“ (Бъл) 3:1 (1:0) „Цюрих“ (Швейц) - „Емполи“ (Ит) 3:0 (1:2) „Хекен“ (Шв) - „Спартак“ Москва (Рус) 1:3 (0:5) „Валеренга“ (Нор) - „Аустрия“ Виена (Ав) 2:2 (0:2) „Елфсборг“ (Шв) - „Динамо“ Букурещ (Рум) 0:1 (2:1) „Одензе“ (Дан) - „Спарта“ Прага (Чех) 0:0, 3-4 след дузпи (0:0) ЦСКА (Бъл) - „Тулуза“ (Фр) 1:1 (0:0) „Олборг“ (Дан) - „Сампдория“ (Ит) 0:0 (2:2) „Днепър“ (Укр) - Абърдийн (Шот) 1:1 (0:0) „Базел“ (Швейц) - ФК „Сараево“ (БиХ) 6:0 (2:1) Аякс (Хол) - „Динамо“ (Хърв) 2:3 след прод. (1:0) „БАТЕ Борисов“ (Блрс) - „Виляреал“ (Исп) 0:2 (1:4) „Стандард“ (Бел) - „Зенит“ (Рус) 1:1 (0:3) „Паниониос“ (Гър) - „Сошо“ (Фр) 0:1 (2:0) „Залцбург“ (Ав) - АЕК (Гър) 1:0 (0:3) „Галатасарай“ (Тур) - „Сион“ (Швейц) 5:1 (2:3) ФК „Брюж“ (Бел) - „Бран“ (Нор) 1:2 (1:0) „Белененсеш“ (Порт) - „Байерн“ (Гер) 0:2 (0:1) АИК (Шв) - „Апоел“ ТА (Изр) 0:1 (0:0) ФК „Копенхаген“ (Дан) - „Ланс“ (Фр) 2:1 след прод., (1:1) „Рапид“ (Ав) - „Андерлехт“ (Бел) 0:1 (1:1) „Цървена звезда“ (Сър) - „Гроклин“ (Пол) 1:0 (1:0) „Металист“ (Укр) - „Евертън“ (Анг) 2:3 (1:1) „Рен“ (Фр) - „ЛОКОМОТИВ“ (БЪЛ) 1:2 (3:1) „Болтън“ (Анг) - „Работнички“ (Мак) 1:0 (1:1) „Сарагоса“ (Исп) - „Арис“ (Гър) 2:1 (0:1) „Бордо“ (Фр) - „Тампере“ (Фин) 1:1 (3:2) „Блекбърн“ (Анг) - „Лариса“ (Гър) 2:1 (0:2) АЗ „Алкмаар“ (Хол) - „Пасош Ферейра“ (Порт) 0:0 (1:0) „Твенте“ (Хол) - „Хетафе“ (Исп) 3:2 след прод. (0:1) „Палермо“ (Ит) - „Млада“ (Чех) 0:1, 2:4 след дузпи (1:0) „Фиорентина“ (Ит) - „Грьонинген“ (Хол) 1:1, 4:3 след дузпи (1:1) „Брага“ (Порт) - „Хамарби“ (Шв) 4:0 (1:2) „Униао“ (Порт) - „Леверкузен“ (Гер) 3:2 (1:3)