Детронираха „тоалетния“ шампион Владимир Крамник

Водачът в ранглистата на ФИДЕ индиецът Вишванатан Ананд е новият световен шампион по шахмат. Той успя да детронира спечелилия си славата като "тоалетен" шампион Владимир Крамник на първенство по шахмат в Мексико. Така той отмъсти и заради приятеля си Веселин Топалов, който загуби по особено нечестен начин в Елиста титлата.
Данаил Кисов Водачът в ранглистата на ФИДЕ индиецът Вишванатан Ананд е новият световен шампион по шахмат. Той успя да детронира спечелилия си славата като тоалетен шампион Владимир Крамник на първенство по шахмат в Мексико. Така той отмъсти и заради приятеля си Веселин Топалов, който загуби по особено нечестен начин в Елиста титлата. 37-годишният индиец измести от позицията на номер едно в света руснака Владимир Крамник. До успеха Вишванатан Ананд достигна, след като завърши реми с унгареца Петер Леко в 14 ден на състезанието, в което доминираше още от самото начало. Така той събра актив от 9,0 точки. Ананд постигна 4 победи и не допусна нито едно поражение, за да триумфира с титлата. Индиецът за втори път в кариерата си печели световната титла. През 2000 година той спечели шампионата на ФИДЕ в Техеран след победа на финала срещу Алексей Широв с 3,5:0,5. По това време обаче титлата не е унифицирана, което стана в края на миналата година, когато Владимир Крамник (Русия) победи Веселин Топалов (България) в Елиста. Самият Крамник завърши на второ място след победа в последния кръг над арменеца Левон Аронян с белите фигури на 35-ия ход. Така руснакът събра 8 точки, с колкото завърши и Борис Гелфанд (Израел). Осем от най-добрите шахматисти в света се срещнаха, за да премерят сили в Мексико. От турнира отсъстваше номер две в света, българинът Веселин Топалов, който не можа да премине сложния процес на квалификациите. Като световен шампион Ананд ще получи сумата от 390 хиляди долара.