„Наполи“ мечтае за Шампионската лига

Градът под Везувий отново е залят от лавата на футболната страст. След 5-ия кръг на „калчото“ „Наполи“ - любимото дете на италианския Юг, заема четвърто място във временното класиране, само на точка зад лидера „Рома“, и мечтите за Европа придобиват съвсем реално измерение.
Калоян Атанасов Градът под Везувий отново е залят от лавата на футболната страст. След 5-ия кръг на „калчото“ „Наполи“ - любимото дете на италианския Юг, заема четвърто място във временното класиране, само на точка зад лидера „Рома“, и мечтите за Европа придобиват съвсем реално измерение. След домакинска загуба в първия кръг от „Каляри“ с 0:2 неаполитанците направиха страхотна серия от три победи и един равен при голова разлика 8:0. „Сините“ не са допуснали гол в четири поредни срещи Този път „жертвата“ на „Сан Паоло“ бе „Ливорно“, като „сините“ спечелиха с минималното 1:0. В герой за „Наполи“ се превърна аржентинската резерва Роберто Соса, който отбеляза скъпоценното попадение пет минути преди края на двубоя и вдигна на крака 55 000 тифози на южняците. В дербито на кръга „Фиорентина“ и „Рома“ изиграха изключително зрелищен двубой, завършил 2:2. Страхотно зрелище на „Артемио Франки“ Бразилецът Мансини изведе столичани напред в резултата в 19-ата минута, след като елегантно прехвърли стража на домакините Себастиан Фрей. Възпитаниците на Чезаре Прандели реагираха като ужилени и само след 5 минути Гамберини възстанови равенството след центриране от корнер. Бившият играч на „Барса“ Людовик Жули отново изведе „Рома“ напред в края на полувремето, но влезлият за „виолетовите“ Кристиян Виери изработи дузпа малко след като се появи на терена, а румънецът Адриан Муту не сгреши от 11-те метра, с което направи резултата 2:2. До края на срещата тимът от “Артемио Франки” остана с 10 души заради червен картон на Марко Донадел, а Филип Мексес и Мирко Вучинич пропуснаха да донесат успеха на „Рома“. Шампионът „Интер“ нямаше никакъв проблем срещу „Сампдория“ на „Джузепе Меаца“ и записа класическа победа с 3:0. Точен за „нерадзурите“ бе Имрахимович в 24-ата и 49-ата минута, а крайното 3:0 оформи Луиш Фиго в средата на второто полувреме. Така „Интер“ излезе на втора позиция с равни точки с лидера „Рома“. „Милан“ бе разплакан и в Палермо Изненадата на кръга дойде от Палермо, където едноименният тим обърна „Милан“ с 2:1, след като губеше с 0:1. Холандският национал Кларънс Зеедорф откри резултата за „росонерите“ в 10-ата минута след многоходова комбинация, в основата на която бе Кака. „Милан“ контролираше положението на терена, но при една контраатака бразилецът Амаури свали добре топката към Аймо Диана, който в 73-тата минута с удар от няколко метра изравни резултата – 1:1. В последната минута нещастието за гостите стана пълно, след като Фабрицио Миколи взриви трибуните на стадион “Ренцо Барбера”, отбелязвайки втори гол за „Палермо“ - 2:1. Трети с 10 точки излезе „Ювентус“, като „Старата госпожа“ се разправи с „Реджина“ и отнесе южняците с 4:0. Попаденията за торинци вкараха Легроталие, Салихамиджич, Трезеге и Паладино.