Аутсайдерът Куери спечели в Сан Хосе

Непоставеният американец Сам Куери спечели първа титла в кариерата си, след като победи квалификанта Кевин Андерсън (Южна Африка) с 4:6, 6:3, 6:4 на финала на турнира по тенис в Лас Вегас с награден фонд 436 хиляди долара.
„Класа“ Непоставеният американец Сам Куери спечели първа титла в кариерата си, след като победи квалификанта Кевин Андерсън (Южна Африка) с 4:6, 6:3, 6:4 на финала на турнира по тенис в Лас Вегас с награден фонд 436 хиляди долара. "Тук бяха най-добрите пет мача, които съм изиграл в кариерата си. В момента тази титла ми вдъхва по-голяма увереност", каза след победата си Куери. Във финалния мач 20-годишният американец, 66-и в световната ранглиста, записа само 57 процента успеваемост от първи сервис, но направи 12 аса и спечели мача за два часа игра. 21-годишният Андерсон взе първия сет с 6:4 след стабилен начален удар, но в следващите два южноафриканецът отстъпи с 3:6 и 4:6, след като допусна по един пробив във всеки сет. Първи финалист от ЮАР от 2005 г. насам 175-ият в света Андерсън стана първият южноафриканец, достигнал на финал на турнир на АТП от повече от две години. Последният, който направи това, бе Уесли Мууди в Токио през октомври 2005 година. Междувременно българката Сесил Каратанчева спечели "уайлд кард" за квалификациите за силния турнир по тенис на твърди кортове "Пан Пасифик" в Индиън Уелс (САЩ) с награден фонд 2,1 милиона долара. В решителната среща от предквалификационния етап 18-годишната Каратанчева надделя над състезаващата се за САЩ българка Нели Радева с 6:1, 6:3. Така софиянката ще се изправи срещу поставената под № 13 рускиня Евгения Родина в първия кръг на предварителната схема и заработи 1 точка за класацията на УТА и 595 долара. При успех срещу Родина Каратанчева ще вземе 10 точки и 1170 долара и ще срещне победителката от срещата между Амбър Лю (САЩ) и 11-ата Росана де лос Риос (Парагвай) в директен сблъсък за място в основната надпревара. 19-годишната Родина е 121-ва в света в момента. Тя няма турнирни успехи в състезания на УТА и е заработила 104 602 долара в кариерата си от август 2004 година до сега. Пиронкова с едно място по-надолу в ранглистата Първата ракета на България Цветана Пиронкова се смъкна с едно място в световната ранглиста на УТА, която беше оповестена официално тази сутрин. 20-годишната Пиронкова, която не участва в турнири през миналата седмица, има актив от 453 точки и е на 74-то място в света. Сесил Каратанчева се изкачи с 9 позиции и вече е 367-а в класацията с 57 точки. Прогрес с 25 места бележи и Десислава Младенова, която се изкачи до 869-а позиция с 8 точки. В челото Жустин Енен (Белгия) остана на първото място с 6330 точки пред Ана Иванович от Сърбия с 3896 точки и рускинята Светлана Кузнецова с 3750 точки. При мъжете първата ракета на България Тодор Енев се изкачва с две места и вече е 457-и с 64 точки. Ивайло Трайков губи четири позиции до 506-а в света с 52 точки, а трети от българите остава Илия Кушев, който пада с три места и е 711-и с 23 точки. Прогрес бележи Симеон Иванов, който се изкачва със 119 позиции и вече е 789-и с 17 точки. В челото промени няма. Роджър Федерер (Швейцария) продължава да води в класацията с 6330 точки пред Рафаел Надал (Испания) с 5980 точки и Новак Джокович (Сърбия) с 5130 точки. Николай Давиденко (Русия) се изкачи на 4-то място, а от днес 5-и е Давид Ферер (Испания).