Вдъхновеният „Наполи“ спря шампиона „Интер“

На стадион „Сан Паоло“ в Неапол пред 60 000 ентусиазирани тифози на домакините „Наполи“ победи „Интер“ с 1:0 в късния неделен двубой от „калчото“ и така нанесе първа загуба на шампионите в Серия „А“. Единственото попадение в оспорвания двубой отбеляза уругвайският централен нападател на неаполитанците Марсело Салайета още в 3-тата минута на мача.
Калоян Атанасов На стадион „Сан Паоло“ в Неапол пред 60 000 ентусиазирани тифози на домакините „Наполи“ победи „Интер“ с 1:0 в късния неделен двубой от „калчото“ и така нанесе първа загуба на шампионите в Серия „А“. Единственото попадение в оспорвания двубой отбеляза уругвайският централен нападател на неаполитанците Марсело Салайета още в 3-тата минута на мача. Тогава бразилският вратар на „нерадзурите“ Жулио Цезар излезе на границата на наказателното поле, за да пресрещне дълъг пас към Лавеци, но се опита да финтира аржентинското крило и си поведе дълго топката, която попадна в непокрития Салайета и голаджията с хубав параболичен удар от около 25 метра я прати в опразнената мрежа за 1:0. Домакините продължиха да атакуват масирано, но удари на Лавеци и Контини не намериха за втори път целта. Въпреки липсата на много титуляри в 19-ата минута гостите можеха да изравнят, но Давид Суасо от 10 метра стреля в тялото на вратаря Джианело, което бе и единственият удар на „Интер“ в рамките на вратата преди почивката. През последните 15 мин на първото полувреме “небесносините”, подкрепяни от своите тифози, пропуснаха 3-4 положения, като Цезар се реваншира за грешката си и спаси акробатично удар с глава на Канаваро, Салайета също не успя да вкара, а бразилецът спаси и опит на Матераци да си реализира нелеп автогол. През второто полувреме домакините продължиха да затрудняват защитата на шампионите и Цезар в 53-тата минута отново демонстрира класа, парирайки удар на Марек Хамсик от 10 метра. В 73-тата минута „Наполи“ можеше да удвои - реферът Рицоли отсъди много спорна дузпа за нарушение на вратаря срещу Гаргано, но Цезар майсторски спаси удара на Салайета от бялата точка. До края на срещата домакините продължиха да контраатакуват опасно и накрая заслужено ликуваха. Така „Интер“ вече има само 6 точки преднина пред „Рома“ на върха 12 кръга преди края на първенството. В другото дерби от кръга тимът на „Фиорентина“ надделя над „Ювентус“ с 3:2 и постигна първата си победа над „бианконерите“ като гост от 20 години насам. Победното попадение за тима от Флоренция стана дело на резервата Пабло Освалдо в даденото от съдията продължение. Успехът е изключително важен за "виолетовите", които имат преднина от 4 точки пред „Милан“ в битката за 4-тото място, даващо право на участие в Шампионската лига. Гоби изведе тосканците напред в 18-ата минута, но Мохамед Сисоко се разписа с ефектна задна ножица и изравни. В 56-ата минута Мауро Каморанези се възползва от неподредената отбрана на „Фиорентина“ и с удар от въздуха вкара за 2:1. В 76-ата минута Вайго получи пас от Пацини и с премерен удар от 10 метра направи 2:2. В последните секунди на продължението Вайго центрира и Освалдо съкруши домакините с победния си гол.